Izraelská armáda objavila piaty tunel Hizballáhu vykopaný z Libanonu

Izraelská armáda v stredu oznámila, že odhalila už piaty tunel vykopaný z Libanonu a slúžiaci hnutiu Hizballáh na podnikanie ozbrojených útokov proti židovskému štátu. Informovala o tom agentúra AFP.

26.12.2018 21:34
Israel Lebanon Foto: ,
Tunely slúžia hnutiu Hizballáh na podnikanie ozbrojených útokov proti židovskému štátu.
debata (4)

Časovo neobmedzenú operáciu zameranú na identifikáciu a ničenie ilegálnych cezhraničných tunelov spustila izraelská armáda začiatkom decembra. V poradí už piaty odhalený tunel bol vykopaný z libanonskej dediny Ajtá aš-Šab, uviedla izraelská armáda.

Armáda židovského štátu vo svojom vyhlásení konštatovala, že zodpovednosť za vybudovanie tunelov z územia Libanonu nesie libanonská vláda, ktoré bude musieť znášať dôsledky tohto narušenia suverenity Izraela a porušenia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1701. Týmto dokumentom sa v roku 2006 skončila vojna medzi židovským štátom a hnutím Hizballáh.

Operáciu Severný štít (mivca Magen cfoni), zameranú na „neutralizáciu“ cezhraničných tunelov vybudovaných Hizballáhom, spustila izraelská armáda 4. decembra. Tunely sú podľa židovského štátu prostriedkom na infiltráciu do severných častí Izraela.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok oznámil, že operácia Severná štít speje ku koncu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Libanon #Hizballáh