Slovensko čaká diplomatická skúška v OBSE

, 03.01.2019 08:30

Od mongolských stepí až po kalifornské pláže. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) je geograficky a politicky mimoriadne rozmanitá. Slovensko od 1. januára čaká nová diplomatická skúška. Ako predsednícka krajina rok povedie OBSE a bude hľadať kompromisy medzi 57 členskými štátmi.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák priznáva, že to nebude jednoduché. Slovensko sa bude snažiť o napĺňanie ambicióznej, ale zároveň realistickej agendy. No očakávania partnerov sú veľké.

"Ja si veľmi želám, aby sa Slovensku podarilo urobiť kus poctivej práce. Na území účastníckych štátov OBSE je dnes veľa konfliktov, živých aj zmrazených. Našou ambíciou je pomôcť. Pokúsiť sa o čo najväčšiu stabilizáciu situácie. Budeme sa snažiť zlepšiť život ľuďom, ktorí v dôsledku konfliktov trpia. Ak sa nám podarí dosiahnuť aspoň čiastkový pokrok k lepšiemu, budeme si môcť povedať, že naše úsilie stálo za to,“ vyhlásil Lajčák pre Pravdu.

Slovensko bude mať v OBSE určite plné ruky práce s vojnou na Ukrajine. Zaznievajú obavy, že konflikt, ktorý v roku 2014 vyvolalo Rusko, sa môže opätovne výraznejšie rozhorieť. Je to aj v súvislosti s očakávanými prezidentskými a parlamentnými voľbami na Ukrajine. Slovensko prebralo predsedníctvo OBSE od Talianska a čaká ho príprava asi 50 podujatí. Mottom Slovenska je Predsedníctvo orientované na človeka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Miroslav Lajčák #OBSE #19 udalostí roka 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku