Americkí demokrati žiadajú vysvetlenie zrušenia sankcií na niektoré ruské firmy

09.01.2019 06:51
trump
Prezident USA Donald Trump. Autor: ,

Predsedovia siedmich výborov Snemovne reprezentantov amerického Kongresu zaslali v utorok ministrovi financií Stevenovi Mnuchinovi žiadosť o vysvetlenie, prečo chcú Spojené štáty zrušiť sankcie uvalené na firmy spájané s ruským oligarchom Olegom Deripaskom.

Podľa agentúry AP ide o jeden z prvých krokov demokratov, ktorí po novembrových kongresových voľbách ovládajú od januára Snemovňu reprezentantov, preskúmať vzťahy prezidenta Donalda Trumpa s ruskými predstaviteľmi.

V liste adresovanom Mnuchinovi žiadajú demokrati o vysvetlenie decembrového vyhlásenia ministerstva financií, podľa ktorého Spojené štáty zrušia sankcie uvalené na spoločnosť RusAl a ďalšie dve firmy spájané s Deripaskom. RusAl je druhým najväčším výrobcom hliníka na svete. Mnuchin vtedy vyhlásil, že Deripaskovo meno na sankčnom zozname veľkopodnikateľov, ktorí majú blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, zostane, avšak sankcionované spoločnosti sa zaviazali, že „výrazne obmedzia jeho majetkový podiel a zbavia ho vedenia“, čo sa podľa demokratických členov Snemovne reprezentantov nestalo. Okrem RusAlu by sa zrušenie amerických sankcií malo týkať aj skupiny En+ a JSC EuroSibEnergo.

Kongresmani Mnuchina v liste žiadajú, aby USA zrušenie sankcií odložili, kým Snemovňu reprezentantov neoboznámi so všetkými aspektmi dohody s Deripaskom, ako aj s dôsledkami, ktoré rozhodnutie zrušiť sankcie, bude mať na úsilie ukončiť „zhubné aktivity Ruska namierené proti našej krajine“. Mnuchin by mal na list odpovedať do piatka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sankcie #demokrati #Snemovňa reprezentantov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku