Trump odmietol návrh dočasne obnoviť financovanie vládnych úradov

14.01.2019 12:26, aktualizované: 16:59
trump
Donald Trump Autor: ,

Americký prezident Donald Trump dnes odmietol kompromisný plán svojho republikánskeho spojenca na ukončenie rozpočtovej krízy vlády. Senátor Lindsey Graham cez víkend navrhol, aby prezident obnovil na tri týždne financovanie vlády, a umožnil tak diskusiu o projekte hraničného plotu na juhu USA. Opoziční demokrati, ktorí stavbu plotu odmietajú, nebudú o hraniciach diskutovať, kým Trump rozpočtovú krízu neukončí.

V prípade, že by trojtýždňová lehota navrhovaná Grahamom bez výsledku uplynula, mal by podľa republikánskeho senátora prezident voľnú ruku pre vyhlásenie núdzového stavu. Ten by mu umožnil obísť Kongres a financovať plot z rozpočtu ministerstva obrany alebo z peňazí vyhradených na kompenzáciu škôd spôsobených živelnými pohromami. Pred takýmto scenárom Trumpa varujú demokrati a odmietajú ho aj niektorí republikánski zastupitelia.

Grahamov plán sa ale prezidentovi nepáči, povedal dnes vo Washingtone novinárom pred odletom do New Orleans na stretnutie s americkými farmármi. Na twitteri potom znova zo zodpovednosti za rozpočtovú krízu obvinil demokratov. „Čakal som celý víkend. Demokrati sa musia okamžite pustiť do práce. Hranice musia byť zabezpečené!“ kritizoval Trump neochotu opozície k ústupkom. Stav núdze sa ale vraj šéf Bieleho domu vyhlásiť nechystá.

Trump dnes takisto reagoval na víkendovú správu denníka The Washington Post, podľa ktorej skrýval podrobnosti o rokovaniach so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Podľa zdrojov amerického denníka šéf Bieleho domu dokonca po prvom stretnutí s Putinom pri príležitosti summitu hláv štátov a vlád skupiny G20 v roku 2017 zobral poznámky svojho tlmočníka a prikázal mu, aby o rokovaní s nikým nehovoril.

Správy washingtonského denníka sú nepravdivé, povedal dnes prezident. O žiadnych poznámkach svojho tlmočníka vraj nič nevie.

Za vládnu rozpočtovú krízu môžu Trumpovi republikáni, mienia Američania

Rozpočtová kríza americkej vlády, vyvolaná sporom prezidenta Donalda Trumpa a demokratických kongresmanov o stavbu múru na hraniciach s Mexikom, je podľa Američanov skôr dôsledkom zaťatosti republikánov než opozičných demokratov. Vyplýva to z prieskumov verejnej mienky, o ktorých informoval americký server Politico. V dôsledku sporu je časť amerických vládnych úradov už 23. deň bez peňazí.

Trump na stavbu hraničného plotu žiada od Kongresu 5,7 miliardy dolárov, ale demokrati ovládajúci Snemovňu reprezentantov odmietajú peniaze vydať. Na konflikt dopláca 800.000 štátnych zamestnancov, ktorých platy Biely dom blokuje s cieľom prinútiť demokratov k ústupkom. Žiadna zo strán sporu zatiaľ nejaví vôľu ku kompromisu.

Prieskum denníka The Washington Post a televízie ABC podľa serveru Politico zistil, že z patovej situácie 53 percent opýtaných viní republikánov, len 29 percent demokratov. Podľa 13 percent Američanov majú na krízovom stave vinu obe strany.

Spravodajská televízia CNN vo vlastnom prieskume dospela k obdobným výsledkom: o vine republikánov je presvedčených 55 percent opýtaných, demokratom konflikt kladie za vinu 32 percent Američanov. Deväť percent obviňuje obe strany.

Podľa CNN počas sporu klesla aj popularita prezidenta, ktorého politiku dnes neschvaľuje o päť percentuálnych bodov voličov viac, než tomu bolo vlani pred Vianocami, kedy konflikt začal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Mexiko #USA #Kongres USA #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku