Kanada žiada milosť pre svojho občana odsúdeného v Číne na smrť

Kanada oficiálne požiadala Čínu, aby udelila milosť kanadskému občanovi Robertovi Lloydovi Schellenbergovi odsúdenému na smrť za pašovanie drog. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

16.01.2019 06:27
Čína Kanada občan drogy pašovanie trest smrti... Foto: ,
Na snímke z videa CCTV kanadský občan Robert Lloyd Schellenberg počas opakovaného procesu na súde v meste Dalian v provincii Liao-ning na severovýchode Číny.
debata (84)

„Už sme hovorili s čínskym veľvyslancom v Kanade a požiadali sme ho o udelenie milosti,“ povedala v utorok novinárom šéfka kanadskej diplomacie Chrystia Freelandová. Zdôraznila pritom, že Kanada dlhodobo a konzistentne odmieta trest smrti, pretože ho považuje za nehumánny a neprimeraný.

Schellenberga (36) odsúdili na smrť v pondelok v meste Ta-lien na severovýchode Číny. Trest smrti zastrelením má vykonať popravná čata. „Nie som pašerák drog. Prišiel som do Číny ako turista,“ uviedol 36-ročný Schellenberg vo svojej záverečnej reči. Súd v meste Ta-lien však po deň trvajúcom opakovanom procese „úplne odmietol“ obhajobu zo strany Kanaďana.

Kanaďana zatkli ešte v roku 2014 za pokus o prepašovanie 222 kilogramov metamfetamínu z Číny do Austrálie. Pôvodne ho vlani v novembri odsúdili na 15 rokov väzenia, avšak v odvolacom konaní mu udelili najvyšší trest.

Mnohí to vnímali ako pokus vyvinúť tlak na Kanadu v súvislosti so zatknutím Meng Wan-čou – finančnej riaditeľky čínskej spoločnosti Huawei, ku ktorému došlo v decembri vo Vancouveri. Dcéra zakladateľa Huawei čaká v Kanade na výsledok konania o vydaní do Spojených štátov, kde je obvinená z porušenia amerických sankcií voči Iránu.

Čínske orgány krátko nato zadržali dvoch Kanaďanov: bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikového konzultanta Michaela Spavora. Podľa Pekingu sú obaja podozriví z ohrozenia čínskej národnej bezpečnosti.

84 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #trest smrti #Kanada #pašovanie drog