Minister Lajčák navštívil kontaktnú líniu na východe Ukrajiny

Na opravu mosta poškodeného bombardovaním na jedinom priechode pre peších v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny - medzi časťami kontrolovanými vládou v Kyjeve a proruskými separatistami - je všetko pripravené, chýba len politická vôľa. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nom. Smeru) to povedal v stredu po tom, ako navštívil kontaktnú líniu konfliktu v lokalite Stanica Luhanska.

16.01.2019 15:47
Ukrajina SR Charkov Lajčák OBSE diplomacia... Foto: ,
Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (vľavo) vo funkcii úradujúceho predsedu OBSE a minister zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin počas stretnutia na pôde novootvoreného honorárneho konzulátu v Charkove v rámci dvojdňovej návštevy Ukrajiny.
debata (55)

„Je projekt, Červený kríž je pripravený to odfinancovať, len nie je politická dohoda,“ uviedol Lajčák s tým, že diskusia je aj o tom, v akej forme má most po rekonštrukcii vyzerať, napríklad jeho šírka alebo priestor pre sanitky. A najmä, aby nebol potom zneužitý na vojenské účely, uviedol Lajčák.

Hraničný priechod v lokalite Stanica Luhanska tvorí trasa dlhá približne dva kilometre. Denne ju prejde zhruba 10-tisíc ľudí, z toho približne 1 000 za hodinu. Na nej musia ľudia absolvovať niekoľko prehliadok dokladov i batožiny. Celú cestu idú po zasneženej ceste a napríklad v čase ministrovej návštevy dosahovali teploty pocitovo mínus desať stupňov Celzia. Na konci tejto trasy, pri území kontrolovanom separatistami, je most, ktorý je zbombardovaný. Podľa Lajčáka tak „ľudia musia prejsť dolu a následne hore, čo im nesmierne komplikuje život a predlžuje celú trasu“.

„Toto je jediný priechod v Luhanskej oblasti. Ľudia chodia na návštevu príbuzných, na nákupy, vyzdvihnúť si penzie, bežné občianske aktivity. Tu je presne vidieť, ako im môžeme pomôcť,“ povedal Lajčák.

Obzvlášť náročná cesta po tomto priechode je pre starších alebo fyzicky hendikepovaných ľudí, ktorých je tu väčšina. Pre penzijné dávky si totiž pravidelne chodia zo separatistami kontrolovanej strany na stranu pod vládou Kyjeva.

Lajčák navštívil priechod na kontaktnej línii v sprievode členov Osobitnej pozorovateľskej misie (SMM) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a oboznámil sa s aktuálnou bezpečnostnou a humanitárnou situáciou, ako aj činnosťou misie. Priechod spolu s ním navštívil aj jeho ukrajinský rezortný partner Pavlo Klimkin.

„Chceme urobiť všetko pre to, aby sme most mohli zrekonštruovať,“ vyhlásil úradujúci predseda OBSE Lajčák. Doplnil, že už na to existuje potrebný projekt i plány.

„Návšteva tohto miesta je motiváciou toho, aby sme urobili všetko k tomu, aby sme potlačili tie zúčastnené strany k tomu, aby svoje záväzky, ktoré podpísali v Minsku, začali aj plniť,“ dodal Lajčák.

V neďalekom meste Severodoneck, ktoré sa po vypuknutí konfliktu stalo hlavným mestom časti Luhanskej oblasti kontrolovanej vládou v Kyjeve, sa Lajčák stretol s predstaviteľmi tamojšej oblastnej administratívy. Detskej klinike v Luhanskej oblastnej nemocnici, ktorá sa nachádza v meste Lysyčansk, potom minister Lajčák odovzdal humanitárnu pomoc zo Slovenska.

55 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #Ukrajina #predsedníctvo OBSE