Maas sa k uvedeným témam vyjadril po rokovaní s ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom v Moskve.
„Zastávame názor, že Rusko môže zachrániť túto dohodu,“ povedal na margo Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), podpísanej v roku 1987 najvyššími predstaviteľmi vtedajšieho Sovietskeho zväzu a Spojených štátov. Washington vlani obvinil Rusko z porušovania tejto zmluvy a pohrozil, že od nej odstúpi, ak Moskva nepodnikne do začiatku februára nápravu. Rusko zase pohrozilo, že na kroky Spojených štátov v oblasti zbrojenia bude odpovedať recipročne.
Lavrov označil obvinenie zo strany Spojených štátov ako zámienku na to, aby mohli od INF odstúpiť. Rusko porušovanie tejto zmluvy popiera.
V súvislosti s vyostrením konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom po novembrovom incidente v Kerčskom prielive, kde ruská pobrežná stráž zajala tri lode ukrajinských námorných síl a ich posádky, Maas vyhlásil, že Nemecko a Francúzsko sú pripravené vyslať do tejto úžiny medzi ruskou pevninou a anektovaným polostrovom Krym svojich pozorovateľov. Tí by mohli „dokumentovať“ situáciu, pokiaľ ide o zaručenie voľnej plavby po tejto námornej trase.
„Domnievam sa, že to môže byť celkom dobrou témou na nadchádzajúce týždne,“ povedal Maas, ktorý sa na stretnutí s Lavrovom venoval aj nemecko-francúzskej iniciatíve na rozšírenie pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Donbase. Podľa nemeckého ministra, ktorý popoludní odcestuje do Kyjeva, však zatiaľ nedošlo k žiadnej dohode.