Desaťtisíce demonštrantov v Grécku protestovali proti dohode s Macedónskom

Pouličné potýčky vypukli v nedeľu v gréckom hlavnom meste Atény, kde desaťtisíce ľudí protestovali proti plánovanej zmene názvu krajiny susedného Macedónska. Informuje o tom tlačová agentúra AP.

20.01.2019 19:08
macedónsko, grécko, demonštrácie Foto:
Polícia sa snaží reagovať na požiare vzniknuté vyčíňaním demonštrantov v Grécku.
debata (3)

Po tom, ako sa približne 30 mladíkov pokúsilo vynútiť si uzavretie budovy parlamentu hádzaním kameňov, odpovedala poriadková polícia použitím slzotvorného plynu na rozohnanie davu. Stovky autobusov, najmä zo severu krajiny, privážali účastníkov na demonštráciu, ktorá sa konala na námestí Syntagma pri budove parlamentu.

Polícia odhaduje, že demonštrantov bolo v čase poludnia zhruba 60.000, zatiaľ čo organizátori udávajú tento údaj ako 100.000 účastníkov.

Dav bol monitorovaný takmer 2000 členmi polície vybavenej dronmi a vrtuľníkmi. Väčšina centra mesta bola v nedeľu uzavretá pre dopravu. Preventívne bolo uzavretých aj niekoľko staníc metra.

Grécki duchovní sa pridali k sprievodu na protest proti premenovaniu susedného Macedónska na Republiku Severné Macedónsko; táto dohoda ukončila 27-ročný spor s Gréckom ohľadom názvu krajiny.

Široké spektrum gréckych politických strán – od krajne pravicových po socialistov – sa postavilo proti danej názvoslovnej zmene. „Existuje iba jediné Macedónsko – grécke Macedónsko“, stálo na jednom z transparentov na demonštrácii.

„Táto vláda je vládou zradcov,“ uviedla jedna z demonštrantiek, odkazujúc na koalíciu pod vedením premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý vyjednal dohodu s macedónskym náprotivkom Zoranom Zaevom v júni minulého roka.

Macedónsky parlament schválil ústavnú revíziu so zámerom zmeny názvu krajiny pred desiatimi dňami. Dohodu však ešte musí odobriť aj grécky parlament.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #demonštrácie