Rusko stupňuje hackerské útoky proti Ukrajine, tvrdí Kyjev

26.01.2019 09:49

Hackeri riadení pravdepodobne z Ruska stupňujú pokusy o narušenie prezidentských volieb na Ukrajine, ktorých prvé kolo je pripravené na posledný marcový deň tohto roku. Stále častejšie sú podľa šéfa ukrajinskej kybernetickej polície Sergeja Demeďuka útoky na servery vo volebných okresoch a na osobné počítače volebných komisárov.

Hackeri podľa Demeďuka zaplavujú ukrajinský internet zavírenými virtuálnymi pohľadnicami, zľavovými kupónmi, upgradmi počítačových programov a ďalšími súbormi v snahe dostať sa k heslám a ďalším osobným informáciám. Za kryptomenu nakupujú databázy personálnych údajov, ktoré sú k dispozícii na čiernom trhu.

Ukrajina má s ruskými hackermi neblahé skúsenosti: v roku 2017 napadli v krajine tisíce počítačov a ochromili fungovanie mnohých obchodných organizácií. Podľa Demeďuka vychádzajú terajšie útoky z rovnakých zdrojov. Volebný systém je zatiaľ neporušený, povedal ukrajinský expert, ale policajti očakávajú ďalšie, ešte silnejšie útoky v čase, keď začnú fungovať okresné volebné komisie.

Favoritom prezidentských volieb je podľa prieskumov expremiérka Julija Tymošenková nasledovaná hercom a zabávačom Volodymyrom Zelenským. Doterajší prezident Pjotr ​​Porošenko obhajobu mandátu doteraz neoznámil, ale všeobecne sa jeho kandidatúra očakáva. V prieskumoch sa pohybuje na treťom až piatom mieste.

#Rusko #Ukrajina #hackerské útoky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku