Maduro odmietol výzvy EÚ na vypísanie nových volieb vo Venezuele

Venezuelský prezident Nicolás Maduro odmietol v nedeľu výzvy viacerých krajín Európskej únie, aby do ôsmich dní oznámil termín novej voľby hlavy štátu. V rozhovore pre stanicu CNN Türk zároveň Maduro povedal, že jeho krajina "nie je pripútaná" k Európe.

27.01.2019 16:21
Nicolas Maduro Foto: ,
Venezuelský prezident Nicolas Maduro.
debata (110)

„Mali by stiahnuť toto ultimátum. Nik nám nemôže dávať ultimátum,“ povedal v rozhovore. „Venezuela nie je pripútaná k Európe. Toto je úplná nehanebnosť,“ dodal Maduro a výzvy európskych krajín označil za „chybu“.

Niekoľko krajín EÚ, konkrétne Británia, Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Holandsko, varovalo v sobotu Madura, že ak do ôsmich dní neoznámi termín novej voľby hlavy štátu, uznajú za dočasného prezidenta lídra opozície a predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa.

Aj samotná EÚ prostredníctvom vyhlásenia svojej vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci Federici Mogheriniovej vyzvala, na čo najrýchlejšie konanie slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb vo Venezuele. Požadovala tiež vytvorenie vlády, ktorá reprezentuje skutočnú vôľu občanov tejto juhoamerickej krajiny.

Predseda venezuelského Národného zhromaždenia a opozičný vodca Juan Guaidó sa v stredu na masovej demonštrácii opozície vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta. Jeho legitimitu odvtedy uznali Spojené štáty, Kanada i väčšina latinskoamerických krajín. Na strane Madura naopak stoja Rusko, Čína, Irán, Turecko, Kuba, Mexiko či Bolívia.

Maduro v nedeľňajšom rozhovore pre CNN Türk uviedol, že Guaidó „porušil ústavu“. Zároveň obvinil Washington „z pokusu o prevrat“ vo Venezuele. „Všetko čo sa deje je prepojené s Amerikou. Útočia na nás a myslia si, že Venezuela patrí im,“ povedal.

Maduro povedal, že je „otvorený dialógu“, podľa jeho slov je ale nepravdepodobné, že by došlo k jeho stretnutiu s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. „Nie je to nemožné, ale je to nepravdepodobné. Donaldovi Trumpovi som poslal množstvo správ,“ dodal v tejto súvislosti.

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie. Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Washington ho okamžite uznal a Madura označil za nelegitímnu hlavu štátu.

110 debata chyba
Viac na túto tému: #Venezuela #Nicolas Maduro #prezidentské voľby vo Venezuele #Juan Guaidó