Počet obetí pretrhnutia priehrady v Brazílii stúpa, nezvestných je stále vyše 300 ľudí

Počet obetí piatkového pretrhnutia priehrady na juhovýchode Brazílie vzrástol v nedeľu na najmenej 58 mŕtvych. Informovala o tom v noci na pondelok agentúra AP s odvolaním sa na príslušníkov civilnej ochrany.

28.01.2019 06:23
brazília, priehrada, pretrhnutie, voda, záplava Foto: ,
Ľudia sledujú prúd vody po pretrhnutí priehrady v Brazílii.
debata (2)

Brazílske úrady predtým v nedeľu znížili bilanciu obetí nešťastia z 40 na 37 mŕtvych, pričom dôvod takejto zmeny vtedy neozrejmili. Nezvestných stále ostáva okolo 305 ľudí, píše agentúra DPA.

V nedeľu obnovili brazílski záchranári pátranie po možných preživších. Pátracie práce predtým na niekoľko hodín prerušili pre obavy, že pri bani na železnú rudu, kde k zmienenému nešťastiu došlo, by sa mohla pretrhnúť aj ďalšia hrádza.

Príslušné úrady nariadili ešte v nedeľu ráno zhruba 24 000 obyvateľomv žijúcim v dosahu druhej priehrady, aby sa presunuli do vyššie položených lokalít a cez deň evakuovali viacero štvrtí v meste Brumadinho. Popoludní však oznámili, že pretrhnutie druhej hrádze už nehrozí a obyvatelia sa smú vrátiť do svojich domovov, informovala agentúra AP.

Medzičasom stihli viac vyschnúť i niektoré zabahnené oblasti, do ktorých sa záchranárom nedalo dlho preniknúť. Existujú preto obavy, že počet obetí sa zrejme zvýši.

K nešťastiu došlo v piatok v štáte Minas Gerais, keď sa tam pretrhla priehrada pri bani na železnú rudu neďaleko mesta Brumadinho. Milióny ton bahennej masy, odpadu produkovaného pri ťažbe, následne zaplavili areál bane i priľahlú poľnohospodársku krajinu.

Do pátracích a záchranných prác nasadili desiatky vrtuľníkov. Zachrániť sa podľa sobotňajších údajov podarilo okolo 190 ľudí, 23 z nich hospitalizovali so zraneniami.

Príčina pretrhnutia 42-ročnej a 86 metrov vysokej priehrady, ktorú vlastní najväčšia brazílska ťažobná spoločnosť Vale, nebola bezprostredne známa. Firma tvrdí, že priehrada sa už vyraďovala z prevádzky, ale len nedávno prešla bezpečnostnými testami.

Takmer všetci nezvestní sú zamestnancami banskej spoločnosti. Bahenné more úplne zaplavilo jedáleň, v ktorej obedovali stovky robotníkov. Záchranári sa k tejto budove dosiaľ nedostali.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #priehrada