V súvislosti s pretrhnutím priehrady v Brazílii polícia zadržala päť osôb

Brazílska polícia zdržala päť osôb podozrivých z podielu na pretrhnutí priehrady pri bani na železnú rudu v štáte Minas Gerais, ktoré si koncom minulého týždňa vyžiadalo desiatky obetí na životoch. Oznámila to v utorok miestna prokuratúra, uviedla agentúra DPA.

29.01.2019 15:44 , aktualizované: 23:23
Brazília priehrada pretrhnutie bahno, záchranári Foto: ,
Policajti a záchranári pracujú pri bahennom poli, ktoré prerušilo cestu po pretrhnutí priehrady pri brazílskom meste Brumadinho.
debata

K zadržaniu troch pracovníkov ťažobného koncernu Vale, ktorý baňu prevádzkuje, došlo v aglomerácii mesta Belo Horizonte. Zadržanie ďalších dvoch osôb hlásili zo Sao Paula. Ide o dvoch inžinierov-externistov, ktorí naposledy kontrolovali stabilitu hrádze. Koncern Vale vyhlásil, že s vyšetrujúcimi orgánmi v plnej miere spolupracuje.

Počet obetí vzrástol

Bilancia obetí vzrástla na 84 mŕtvych. Stále je nezvestných 276 ľudí, informovala v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady. Predchádzajúca oficiálna bilancia hovorila o 65 mŕtvych a 292 nezvestných. O zvýšení počtu obetí informoval v utorok hovorca úradu civilnej ochrany v brazílskom štáte Minas Gerais. Doposiaľ sa podľa neho podarilo identifikovať 42 mŕtvych tiel.

Priehrada pri bani Córrego do Feijao nachádzajúca sa neďaleko mesta Brumadinho sa pretrhla 25. januára, v dôsledku čoho sa masa hlušiny prehnala cez časť areálu bane, ako aj priľahlé osady. V zasiahnutej oblasti pokrytej bahenným nánosom prebiehajú už päť dní intenzívne pátracie operácie. Podľa záchranárov, ktorí prehľadávajú bahenné nánosy, je však veľmi nepravdepodobné, že by sa našli ešte nejakí preživší.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #priehrada