Strelec z kanadskej mešity, ktorý zabil šesť ľudí, dostal doživotie

Doživotný trest odňatia slobody uložil v piatok súd Kanaďanovi, ktorý zastrelil v roku 2017 šesť ľudí pri útoku na mešitu v meste Québec. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

09.02.2019 09:00
Kanada Foto: ,
Po útoku v Quebecu si v Kanade uctili obete. Archívna snímka.
debata

Prokuratúra požadovala pre 29-ročného Alexandra Bissonnetta, ktorého čin je označovaný za najhorší útok na Západe namierený proti moslimom, dokopy 150 rokov väzenia, čo by bol najdlhší trest v kanadských dejinách. Sudca to však odmietol ako krutý a nezvyčajný spôsob potrestania.

Na základe rozsudku Bissonnette bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie z väzenia najskôr po 40 rokoch. Sudca pri svojom rozhodnutí poukázal na „vnútornú nenávisť k moslimským imigrantom“, ktorú odsúdený pociťuje, ako aj na to, že cieľom útoku bolo „oslabiť základné spoločenské hodnoty“.

Bissonnette bol obvinený zo šesťnásobnej vraždy prvého stupňa a šesťnásobného pokusu o vraždu. Týchto činov sa dopustil pri streľbe v Islamskom kultúrnom centre v Québecu, využívanom ako mešita, kam vtrhol 29. januára 2017 počas večerných modlitieb. V centre bolo v tom čase vyše 50 ľudí. Streľba si vyžiadala šesť mŕtvych vo veku 39–60 rokov.

Útok univerzitného študenta šokoval Kanadu aj preto, že zákony týkajúce sa držby zbraní sú v tejto krajine prísnejšie než v susedných Spojených štátoch.

debata chyba
Viac na túto tému: #útok v Quebecu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy