Lajčák rokoval s Lavrovom o posilnení úlohy OBSE

Aktuálne otázky slovenského predsedníctva v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a jeho snaha o posilnenie úlohy organizácie pri riešení konfliktov boli hlavnými témami pondelkového rokovania slovenského ministra zahraničných vecí a úradujúceho predsedu OBSE Miroslava Lajčáka s ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom v Moskve. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

19.02.2019 16:25
Rusko Moskva Slovensko Lajčák Návšteva Foto: ,
Úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (vľavo) a ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia v Moskve 19. februára 2019.
debata (27)

Obaja venovali prioritnú pozornosť situácii na východe a juhovýchode Ukrajiny, ako aj možnostiam zlepšenia životných podmienok obyvateľov v oblastiach konfliktu. Lajčák hovoril o výsledkoch svojej januárovej cesty do Kyjeva a na východ Ukrajiny, pričom s Lavrovom diskutoval o tom, ako pomôcť zlepšeniu humanitárnej situácie v krízových oblastiach nachádzajúcich sa pri línii kontaktu.

V nadväznosti na nedávne návštevy šéfa slovenskej diplomacie v Moldavsku a v Gruzínsku ministri prerokovali aj možnosti pokroku v riešení pretrvávajúcich konfliktov na ich území, ako aj ďalších konfliktov v regióne účastníckych krajín OBSE. Ministri sa tiež venovali budúcnosti financovania tejto organizácie.

Témou rokovania boli rovnako možnosti rozvoja bilaterálnej spolupráce a aj aktuálny vývoj na svetovej politickej scéne, najmä v kontexte bezpečnostnej situácie vo svete. Osobitnú časť rokovaní tvorili témy, ktorými sa primárne zaoberá Organizácia Spojených národov, pričom sa obaja zhodli na potrebe posilnenia úlohy multilateralizmu v medzinárodných vzťahoch.

Šéf slovenskej diplomacie sa v Moskve stretol aj s prezidentom a predsedom predstavenstva Sberbank Germanom Grefom, ktorého ruské vydanie ekonomického časopisu Forbes označilo v októbri minulého roku za druhú najvplyvnejšiu osobu v krajine. Partneri prediskutovali aktuálnu ekonomickú situáciu v Rusku a v Európe s odhadom jej ďalšieho vývoja.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Rusko #Miroslav Lajčák #OBSE #Sergej Lavrov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy