Väčšina ľudí v Bielorusku je proti zjednoteniu s Ruskom, tvrdí Lukašenko

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko v piatok vyhlásil, že 98 percent obyvateľov tejto postsovietskej krajiny je proti zjednoteniu Bieloruska s Ruskou federáciou. Jeho vyjadrenie prichádza v čase, keď silnejú špekulácie, že Kremeľ núti Minsk do užšej integrácie, informuje tlačová agentúra AFP.

01.03.2019 14:59
Bielorusko, Minsk, Ukrajina, Alexander... Foto: ,
Alexander Lukašenko a Vldimir Putin
debata (26)

Lukašenko novinárom povedal, že ak by sa v súčasnosti na danú problematiku opýtali Bielorusov v referende, „98 percent z nich by hlasovalo proti zjednoteniu týchto dvoch krajín“. „Dnešní Bielorusi chcú byť s Ruskom, ale chcú žiť vo svojej domovine,“ prízvukoval bieloruský prezident.

Rusko je najbližším spojencom Bieloruska, pričom obe krajiny tvoria formálnu „úniu“ v úzkej obchodnej a vojenskej spolupráci, zatiaľ čo sa nezhodujú ohľadom otázok, ako sú ceny energie či dovozné clá.

V uplynulých mesiacoch kolujú špekulácie o tom, že ruský prezident Vladimir Putin vyvíja nátlak na susedné Bielorusko, aby pristúpilo na užšiu spoluprácu, čo má postupne viesť k vytvoreniu spoločného štátu.

Takýto krok by mohol predĺžiť Putinov čas pri moci, keď sa v roku 2024 skončí jeho štvrtý prezidentský mandát. Putin by sa tak mohol stať hlavou nového „zjednoteného“ štátu zahŕňajúceho Bielorusko. Kremeľ však takéto úvahy odmieta.

Lukašenko, ktorý sa vo februári stretol s Putinom na trojdňových rokovaniach v ruskom čiernomorskom stredisku Soči, uviedol, že lídri rokovali o únii oboch krajín a zaujali v tejto súvislosti opatrný postoj.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev v decembri vyhlásil, že Moskva je pripravená na užšiu integráciu s Bieloruskom – vrátane spoločnej meny, colných úradov a súdnictva, čo je v súlade s dohodou z roku 1999 o vytvorení „zväzového štátu“. Kremeľ však popiera, že otázka zjednotenia krajín je aktuálnou témou.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #bielorusko #Alexandr Lukašenko