Putin oficiálne pozastavil účasť Ruska na Zmluve INF

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok oficiálne pozastavil účasť Ruskej federácie na Zmluve o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), podpísanej so Spojenými štátmi v časoch studenej vojny. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na Kremeľ.

04.03.2019 16:39, aktualizované: 23:13
Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (87)

Putin „podpísal dekrét týkajúci sa pozastavenia účasti Ruska na zmluve medzi ZSSR a USA“, uviedol Kremeľ vo vyhlásení. Putin tak spravil po tom, ako „Spojené štáty porušili svoje záväzky, ktoré im vyplývali zo zmluvy“, tvrdí Kremeľ.

V pondelok popoludní uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v reakcii na krok ruského prezidenta Putina, že by sa Rusko malo vrátiť k režimu dodržiavania Zmluvy o INF. Stoltenberg pripomenul, že INF bola po desaťročia základným pilierom európskej bezpečnosti, a upozornil, že nové rakety, ktoré vyvíja ruská strana, predstavujú „jasné a zjavné porušenie“ INF. „Som absolútne presvedčený, že spojenci NATO budú jednotní, v neposlednom rade aj preto, že to tak bolo po celé desaťročia, pokiaľ ide o problematiku rakiet stredného doletu v Európe,“ spresnil šéf Aliancie.

Moskva a Washington sa navzájom obviňujú z nedodržiavania INF, dosiahnutej medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom v roku 1987. Americký prezident Donald Trump vo februári vyhlásil, že Washington začne proces odstúpenia od zmluvy, ktorý zavŕši do šiestich mesiacov. Putin reagoval vyhlásením, že svoju účasť pozastaví i Rusko.

Putin dodal, že Rusko bude vyvíjať strely stredného doletu ako odpoveď na to, čo označil za podobné projekty realizované v USA. Situácia vyvolala hrozbu nových pretekov v zbrojení.

Zmluvu INF vyrokovali bývalý americký prezident Ronald Reagan a sovietsky exlíder Michail Gorbačov. Ukončilo sa ňou zvyšovanie počtu jadrových hlavíc oboch superveľmocí. INF zakazovala strely odpaľované z povrchu zeme s dosahom 500 až 5500 kilometrov.

Dokument kládol dôraz na obmedzenie sovietskych balistických striel s jadrovými hlavicami namierenými na západné hlavné mestá, avšak nijako nelimitoval iných veľkých vojenských aktérov ako Čína, podotýka AFP.

Severoatlantická aliancia (NATO) vyhlásila, že spojenci USA „plne podporujú“ ich odstúpenie od tohto paktu, tvrdiac, že ruský systém rakiet 9M729 s plochou dráhou letu, odpaľovaný z povrchu, porušuje zmluvu INF.

Európski lídri vyjadrili obavy z následkov zániku zmluvy a vyzvali Rusko, aby zmenilo svoj postoj ešte predtým, ako od INF v auguste oficiálne odstúpia Spojené štáty.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Donald Trump #INF
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy