V Donbase by sa o polnoci malo začať 'jarné prímerie'

Takzvané jarné prímerie medzi Kyjevom a proruskými separatistami by sa v noci zo štvrtka na piatok malo začať v Donbase na východe Ukrajiny. Vyplýva to z vyhlásenia Borisa Gryzlova, ktorý je predstaviteľom Ruska v trilaterálnej kontaktnej skupine pre urovnanie konfliktu v Donbase. Informovali o tom agentúry Interfax a Unian.

07.03.2019 22:26
donbas, doneck, vojak, armáda, ukrajina, rusko,... Foto: ,
Donbaský vojak na troskách vojnového pamätníku.
debata (7)

„Dnes sme prostredníctvom videokonferencie v rámci podskupiny pre bezpečnostné záležitosti odsúhlasili dátum začiatku jarného prímeria v Donbase, ktoré začne platiť o polnoci (štvrtok 23.00 h SEČ) na 8. marca,“ vyhlásil Gryzlov a dodal, že prímerie je výsledkom spoločného sprostredkova­teľského úsilia zástupcov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Ruska.

Dodržiavanie prímeria podľa agentúry Interfax oficiálne potvrdili už aj predstavitelia separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

Ako medzitým napísala agentúra Unian, dohodu o prímerí potvrdil už aj ukrajinský predstaviteľ v trilaterálnej skupine Jevhen Marčuk. Ten však dodal, že Kyjev zatiaľ v súvislosti s avizovaným prímerím „nedostal žiadne garancie zo strany Ruska, ruskej vlády, Putina alebo akýchkoľvek jeho predstaviteľov“.

Trilaterálna kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu v Donbase sa skladá z predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a OBSE. Vznikla v roku 2014 s cieľom prispieť k diplomatickému riešeniu konfliktu v Donbase.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Donbas #proruskí separatisti