Atentátnika zo Židovského múzea v Bruseli odsúdili na doživotie

Francúzskeho džihádistu Mehdiho Nemmoucha, ktorý pri teroristickom útoku v bruselskom Židovskom múzeu zastrelil štyroch ľudí, odsúdil bruselský súd v noci na utorok na doživotný trest odňatia slobody. Informovala o tom agentúra AFP.

12.03.2019 06:18
Brusel Foto: ,
Kresba zo súdneho pojednávania zachytávajúca Mehdiho Nemmoucha obvineného z vraždy štyroch ľudí v Židovskom múzeu v Bruseli.
debata (7)

Súd uznal minulý týždeň Nemmoucha (33) za vinného zo štyroch vrážd s teroristickým úmyslom. Spáchal ich 24. mája 2014 po tom, ako sa vrátil z bojísk v Sýrii.

Spolupáchateľa útoku, francúzskeho občana Nacera Bendrera (30), ktorý poskytol atentátnikovi vraždiace zbrane, odsúdili na 15 rokov väzenia.

Doživotie žiadala pre Nemmoucha v pondelok aj generálna prokuratúra. Prokurátor Yves Moreau ho vo svojej reči označil za „zbabelca“ a „psychopata“, ktorý si nezaslúži žiadnu zhovievavosť. Vyzval súdnu porotu, aby zvážila „chladnokrvnosť“ Nemmoucha v dobe útoku na múzeum, riziká jeho recidívy, nebezpečenstvo, ktoré predstavuje pre spoločnosť, a tiež „zbabelosť“, ktorú preukázal počas súdneho konania.

„Áno, pán Mehdi Nemmouche, ste zbabelec. Zabíjali ste ľudí tým, že ste strieľali zozadu, bez akéhokoľvek rizika, len pre vaše potešenie. Neboli ste dokonca schopný prijať zodpovednosť za vaše kroky,“ uviedol Moreau.

Obeťami streľby v Židovskom múzeu sa stal manželský pár z Izraela Emanuel a Miriam Rivovci (54 a 53 rokov), francúzska dôchodkyňa Dominique Sabrierová (66), ktorá pracovala ako dobrovoľníčka v múzeu a mladý Belgičan Alexandre Strens (25).

Agentúra DPA pripomína, že išlo o prvý útok v Európe pripisovaný teroristickej skupine Islamský štát. Nemmoucha zatkli týždeň po čine vo francúzskom Marseille a vydali ho do Belgicka.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Brusel #atentát #Belgicko #Mehdi Nemmouche