Sedemdesiatosemročný Nazarbajev v utorkovom televíznom príhovore bez udania dôvodu povedal, že prijal „ťažké rozhodnutie“ odstúpiť z funkcie s platnosťou od stredy. Uviedol tiež, že si ponechá posty šéfa Bezpečnostnej rady štátu a lídra vládnej strany.
Pri inaugurácii Kasyma-Žomarta Tokajeva zožal Nazarbajev dlhý potlesk od prítomných najvyšších predstaviteľov krajiny. Krátko po prísahe nový prezident Tokajev navrhol, aby sa hlavné mesto Kazachstanu premenovalo na Nursultan, ako pocta odchádzajúcemu prezidentovi. Poslanci kazašského parlamentu tento návrh schválili v dvoch čítaniach. Teraz ho už musí podpísať len nový prezident Tokajev, ktorý bol doposiaľ šéfom Senátu. Túto funkciu po ňom v stredu prevzala exprezidentova dcéra Dariga Nazarbajevová.
„Astana je teraz oficiálne premenovaná na Nursultan,“ uviedla po hlasovaní poslancov kazašská štátna tlačová agentúra Kazinform. Podľa Tokajeva je tiež potrebné na počesť Nazarbajeva, prvého prezidenta nezávislého Kazachstanu po rozpade Sovietskeho zväzu, postaviť pamätník a pomenovať po ňom hlavné ulice regionálnych metropol v krajine.
Čoskoro 79-ročný Nazarbajev si zrejme aj naďalej udrží politický vplyv, keďže zostane šéfom vládnucej strany i predsedom bezpečnostnej rady štátu. Kazašská ústava mu tiež priznáva titul „vodca národa“. Odstúpenie dlhoročnej hlavy štátu zrejme zásadne nezmení kazašský autoritatívny systém, ktorý podľa ľudskoprávnych organizácií poskytuje len malý priestor pre politickú súťaž, občiansku spoločnosť a slobodné médiá, píše AFP.
Nursultan Nazarbajev
Nazarbajev vládol Kazachstanu železnou rukou od roku 1991, keď táto krajina nadobudla samostatnosť po rozpade Sovietskeho zväzu. Od roku 1990 bol prezidentom Kazašskej sovietskej socialistickej republiky, pričom rok predtým sa stal najvyšším šéfom Komunistickej strany Kazachstanu. Oceňovaný bol za udržanie stability a etnického zmieru v Kazachstane, krajine bohatej na ropu južne od Ruska a západne od Číny. Napriek tomu, že čelil kritike za marginalizovanie politickej opozície a vytvorenie štátu prakticky s jednou stranou, politický režim, ktorý Nazarbajev vybudoval, je v skutočnosti liberálnejší ako diktatúry v susediacich stredoázijských krajinách.