Skupina expertov má vyšetriť účasť Francúzska na genocíde v Rwande

Francúzsky prezident Emmanuel Macron poveril v piatok skupinu expertov, aby vyšetrila činy Francúzska v súvislosti s genocídou v Rwande v roku 1994, ktoré viedli k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Informovala o tom agentúra AFP.

05.04.2019 18:42
RWANDA-GENOCIDE/MACRON Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron na stretnutí so zástupcami združenia Ibuka France ("Pamätajme"), ktorí prežili genocídu v Rwande, dva dni pred 25. výročím genocídy 5. apríla 2019.
debata (2)

Skupina sa zameria na obdobie rokov 1990–94 s cieľom „prispieť k lepšiemu porozumeniu a zhromaždeniu poznatkov o genocíde príslušníkov etnika Tutsiov“, uviedol prezident vo vyhlásení.

Osemčlenný tím výskumníkov a historikov bude mať za úlohu spolupracovať s francúzskymi archívmi s cieľom zanalyzovať úlohu a zapojenie Francúzska do udalostí v Rwande z tohto obdobia, dodal Macron.

Rwandský prezident Juvénal Habyarimana, príslušník etnika Hutu, prišiel o život v apríli 1994, keď jeho lietadlo zostrelili počas letu neďaleko hlavného mesta Kigali. Atentát spustil 100 dní krviprelievania, pri ktorom prišlo o život približne 800.000 ľudí, najmä menšinových Tutsiov a umiernených Hutuov.

Rwanda dlho vinila Francúzsko zo spoluúčasti na tejto genocíde, ktorej sa malo dopustiť podporou režimu Hutuov, výcvikom vojakov a militantov, ktorí neskôr v Rwande vraždili. Paríž vytrvalo odmieta spoluvinu na krviprelievaní, ktoré viedlo k ochladeniu vzťahov medzi krajinami a k trojročnému prerušeniu diplomatických stykov. Vzťahy sa však v poslednom desaťročí zlepšili, konštatuje AFP.

V rwandskom hlavnom meste Kigali si 7. apríla pripomenú 25. výročie genocídy. Prezident Macron pozvanie na víkendovú spomienkovú slávnosť odmietol, čím vyvolal sklamanie medzi ľuďmi, ktorí genocídu v Rwande prežili, uvádza agentúra.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #genocída #Rwanda #Emmanuel Macron
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy