Voľby v Izraeli sa skončili, podľa prieskumov budú výsledky veľmi tesné

Utorňajšie izraelské parlamentné voľby sa skončili podľa prieskumov tak tesným výsledkom, že nikto zatiaľ s istotou nevie, kto v nich zvíťazil. Volebné víťazstvo však pre istotu už deklarovali obaja hlavní súperi, súčasný premiér Benjamin Netanjahu aj líder opozície Benny Ganc.

09.04.2019 07:03 , aktualizované: 22:32
debata (1)

„Vyhrali sme! Izraelská verejnosť prehovorila! Tieto voľby majú jasného víťaza a jasného porazeného,“ uvádza sa vo vyhlásení Gancovej strany Modrá a Biela. O tom istom, iba v obrátenom garde, je presvedčený aj Netanjahu. „Pravicový blok pod vedením Likudu presvedčivo zvíťazil. Ďakujem izraelským občanom za to, že mi vyjadrili dôveru,“ vyhlásil premiér, ktorý už plánuje rovno začať s formovaním budúcej vládnej koalície.

Podľa prieskumov viacerých agentúr pre rôzne izraelské televízie budú volebné výsledky veľmi tesné. Podľa televíznych staníc Channel 12 a Kan TV vyhrala voľby umiernená strana Modrá a Biela vedená bývalým šéfom izraelskej armády Gancom, ktorá získala v 120-člennom izraelskom Knesete 37 kresiel. Radikálna strana Likud súčasného premiéra Netanjahua získala podľa týchto televízií 36 kresiel.

Televízia Channel 10 naopak tvrdí, že podľa jej prieskumov sa voľby skončili remízou medzi Netanjahuom a Gancom.

Ešte komplikovanejšia je situácia, keď sa vezmú do úvahy ďalšie strany, ktoré sa dostali do parlamentu, a prípadné budúce koalície. Tam Kan TV aj Channel 10 uvádzajú, že väčšinu má koalícia Likudu a jeho tradičných spojencov, zatiaľ čo Channel 12 tvrdí, že súboj medzi Netanjahuom a Gancom je aj v tomto ohľade zatiaľ absolútne vyrovnaný.

Všetky médiá sa zhodujú v tom, že bude treba počkať až na oficiálne výsledky, ktoré by mali byť k dispozícii počas noci.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a z webstránky britskej mediálnej spoločnosti BBC.

Analytici už skôr predpokladali, že víťaz hlasovania bude musieť vstúpiť do koalície s ďalšími subjektmi.

Pôvodne sa parlamentné voľby v Izraeli mali konať až v novembri tohto roku. Vlani v decembri sa však vládnuca koalícia dohodla na vypísaní predčasných volieb. Predchádzala tomu koaličná kríza, ktorú vyvolal spor o zákone o výnimkách z povinnej vojenskej služby pre ultraortodoxných ži­dov.

Strany, ktoré zastupujú túto komunitu, sú zastúpené v odstupujúcej vláde premiéra Netanjahua.

Denník Ynetnews na svojej webovej stránke v pondelok informoval, že už počas uplynulého víkendu začali voliť príslušníci izraelskej armády. V rámci opatrení týkajúcich sa volieb izraelská armáda od polnoci na 24 hodín uzavrela všetky vstupy na územie krajiny z pásma Gazy a Predjordánska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Benjamin Netanjahu #benny ganc