Polícia navrhla v kauze Čapí hnízdo obžalovať Babiša a ďalších

Polícia navrhla obžalovať českého premiéra Andreja Babiša (ANO) a ostatných obvinených v kauze okolo dotácie na stavbu rekreačného a konferenčného areálu Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo). Povedal to v stredu hovorca pražského mestského štátneho zastupiteľstva Aleš Cimbala. Návrh, ktorý teraz posúdi žalobca, sa netýka premiérovho syna Andreja, ktorý je stíhaný samostatne.

17.04.2019 15:44
Andrej Babiš česko Foto: ,
Český premiér Andrej Babiš.
debata (2)

„Spisový materiál bol spoločne s konečným návrhom predložený prokurátorovi. Po naštudovaní kompletného spisového materiálu rozhodne prokurátor o podaní obžaloby, alebo vybavení veci inak,“ uviedol Cimbala. Neskôr spresnil, že polícia navrhla obvinených obžalovať.

V kauze Čapí hnízdo čelia trestnému stíhaniu premiér Andrej Babiš, jeho švagor Martin Herodes, premiérova žena Monika a dcéra Adriana Bobeková. Obvinení sú tiež bývalí členovia spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Vyšetrovanie kauzy sa začalo v septembri 2017, keď pražský kriminalista Pavel Nevtípil obvinil premiéra, jeho príbuzných a ďalšie osoby z dotačného podvodu či poškodzovania finančných záujmov EÚ. Polícia vyšetrovala podvod viac ako tri roky.

Farma Čapí hnízdo je rekreačný areál s konferenčným centrom v okrese Benešov v Stredočeskom kraji. V roku 2008 získal projekt dotáciu 50 miliónov českých korún (1,94 milióna eur) z európskych fondov na podporu malých a stredných podnikov.

Pred získaním dotácie a po uplynutí času, keď mala spoločnosť v súlade s dotačnými podmienkami udržiavať projekt v chode, patrila farma pod Babišov holding Agrofert. Ten by na dotáciu pre malé a stredné podniky nárok nemal. Andrej Babiš však obvinenie z dotačného podvodu popiera.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš #Čapí hnízdo