Traja profesionálni horolezci v Kanade pravdepodobne zahynuli pod lavínou

Traja známi profesionálni horolezci pravdepodobne zahynuli pod lavínou v kanadských Skalnatých vrchoch. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v piatok informovala spravodajská stanica BBC.

19.04.2019 11:27
debata (1)

Cieľom horolezcov bolo zdolať vrch Howse Peak v Národnom parku Banff ležiacom v kanadskej provincii Alberta. Po tom, ako sa v dohodnutom čase neohlásili, po nich spustili pátranie.

Dvaja Rakúšania David Lama a Hansjörg Auer a Američan Jess Roskelley boli podľa spoločnosti predávajúcej športové oblečenie The North Face, ktorá ich výpravu sponzorovala, skúsenými horolezcami. Zamestnanci národného parku preleteli ponad oblasťou, kadiaľ sa šplhali, a videli stopy po „lavínach a sutiny s horolezeckým vybavením“.

Záchrannú operáciu museli pre nebezpečné podmienky na mieste a hroziace ďalšie lavíny pozastaviť. Zlé počasie bude pátranie po nich sťažovať aj v nasledujúcich dňoch.

Podľa jedného z pracovníkov parku bola lavína natoľko silná, že mohla zničiť malú budovu. Cesta, ktorou sa horolezci vydali, bola zriedka používaná, dodal na tlačovej konferencii Steve Holeczi.

O vrchu Howse Peak, vysokom 3295 metrov, sa v popisoch kanadských národných parkov hovorí ako o „vzdialenom a mimoriadne náročnom, so skalnými a zľadovatenými trasami, ktoré si vyžadujú pokročilé alpské horolezecké zručnosti“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Kanada #Lavína #horolezectvo