Čína na prehliadke predviedla prvý torpédoborec novej generácie

Čína dnes na prehliadke vojenského námorníctva predstavila prvý torpédoborec novej generácie, z ktorého je možné odpáliť riadenú strelu. Prehliadky pri príležitosti 70. výročia založenia čínskeho námorníctva sa na palube dva roky starého torpédoborca Si-ning zúčastnil aj čínsky prezident Si Ťin-pching, informovala agentúra Reuters.

23.04.2019 16:49
čína, loď, prehliadka, torpédoborec Foto: ,
Čínsky torpédoborec počas vojenskej prehliadky.
debata (17)

Prezident dohliada na modernizáciu čínskej armády. Peking investuje okrem iného do stavby lietadlových lodí, raketových systémov alebo do stíhačiek s technológiou stealth, vďaka ktorej sú také lietadlá ťažko zistiteľné radarom. Čína si chce upevniť pozície v Juhočínskom mori a okolo Taiwanu.

Čínska štátna televízia priniesla zábery torpédoborca Nan-čchang, prvého z flotily torpédoborcov s výtlakom 10-tisíc ton.

Prvá lietadlová loď navrhnutá aj vyrobená v Číne stále nemá meno, podstupuje testy na mori, a na prehliadke teda nebola. Do služby by mala byť oficiálne uvedená okolo roku 2020.

Medzi plavidlami sa zato objavila prvá čínska lietadlová loď Liao-ning. Toto 300 metrov dlhé plavidlo Peking získal úpravou starej sovietskej lietadlovej lode Varjag, zakúpenej od Ukrajiny v roku 1998 bez motorov, navigácie a zbrojného vybavenia.

Čína informovala, že na prehliadke predvedie nové jadrové ponorky. Singapurský bezpečnostný odborník Collin Koh si ale myslí, že ponorka, ktorú dnes ukázala čínska televízia, je skôr modifikovanou verziou existujúcich čínskych ponoriek triedy Jin na jadrový pohon a s balistickými strelami, a nie úplne nový stroj.

Teraz má čínske námorníctvo štyri ponorky triedy Jin, ktoré sídlia na základni Chaj-nan na juhu krajiny, uviedla agentúra Reuters. Pentagon sa domnieva, že Peking začne budovať ponorky novej generácie po roku 2020.

Dnešnej prehliadky sa zúčastnilo 32 čínskych plavidiel a 39 lietadiel a ďalšie vojnové lode z 13 krajín, napríklad z Japonska, Vietnamu a z Austrálie. Delegáciu na prehliadku a následné námorné sympózium, ktoré sa uskutoční v stredu a vo štvrtok, poslalo 61 krajín.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #vojenská prehliadka