Na juhu Ruska otvorili centrum na vydávanie ruských pasov obyvateľom Donbasu

Centrum pre vydávanie ruských pasov obyvateľom takzvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) otvorili v pondelok v meste Novošachtinsk v juhoruskej Rostovskej oblasti. Táto oblasť susedí s Donbasom, kde boli v roku 2014 vyhlásené samozvané proruské ľudové republiky - Donecká a Luhanská. Informovala o tom agentúra Interfax.

29.04.2019 08:45 , aktualizované: 13:14
debata (119)

Predstaviteľ generálneho riaditeľstva pre migračné záležitosti pri ruskom ministerstve vnútra Kirill Alzinov pre Interfax spresnil, že centrum "začína pracovať v testovacom režime.

Dodal, že ak počet žiadostí o vydanie ruského pasu stúpne, ruské úrady počet takýchto pasových centier zvýšia.

Spresnil, že žiadatelia z LĽR získavajú ruské občianstvo v zjednodušenom režime, ktorý stanovuje, že nemusia získať povolenie na prechodný pobyt a ani na trvalý pobyt.

Interfax ďalej citoval zástupcu vedúceho oddelenia migračných služieb LĽR Ruslana Najdu, ktorý vysvetlil, že obyvatelia LĽR nemusia cestovať do Ruska, aby predložili dokumenty – predložia ich v LĽR a úradne oprávnená osoba ich potom dopraví do Novošachtinska. Doklady je však nutné vyzdvihnúť si osobne.

Rusko začalo s vydávaním pasov pre obyvateľov odštiepeneckých republík vyhlásených na východe Ukrajiny po tom, ako prezident Vladimir Putin 24. apríla podpísal výnos, ktorý dáva obyvateľom niektorých regiónov Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny právo získať ruské občianstvo v zjednodušenom režime. Putin neskôr povedal, že Kremeľ zvažuje možnosť rozšírenia takéhoto zjednodušeného postupu pre získanie ruských pasov pre všetkých občanov Ukrajiny.

Zelenskyj odmietol Putinov návrh o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol návrh ruského prezidenta Vladimira Putina o udeľovaní ruského občianstva Ukrajincom v zjednodušenom procese a sám navrhol, že bude dávať ukrajinské občianstvo „trpiacim“ Rusom.

V príspevku na sociálnej sieti Facebook, ktorý napísal v ukrajinčine a v ruštine, sa vyjadril, že si nemyslí, že ponuku zo strany Moskvy prijme veľa jeho krajanov. Ruské pasy im podľa neho poskytnú „právo byť zatknutý za pokojný protest“ a „právo nemať slobodné a konkurenčné voľby“. „Ukrajinci sú slobodní ľudia v slobodnej krajine,“ napísal bývalý komik a ponúkol občianstvo „všetkým ľuďom, ktorí trpia pod autoritárskymi a skorumpovanými režimami“ a v prvom rade „Rusom, ktorí trpia najviac“.

Putin v stredu podpísal prezidentský dekrét, ktorý ponúka ruské občianstvo Ukrajincom žijúcim v separatistami kontrolovaných oblastiach v Donecku a Luhansku na východe Ukrajiny. V sobotu už uviedol, že Moskva zvažuje, či zjednoduší udeľovanie ruského občianstva všetkým Ukrajincom.

Zelenskyj vo svojom príspevku tiež požaduje „úplnú deokupáciu“ východnej Ukrajiny a Krymu, pričom zdôraznil, že sa jeho krajina „nevzdáva“. Zároveň však uviedol, že je pripravený na rokovania s Ruskom o ozbrojenom konflikte na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal zhruba 13-tisíc životov. „Dúfam, že Rusko je viac naklonené k rozhovoru ako k streľbe,“ napísal Zelenskyj. Možnosť stretnutia s novozvoleným prezidentom Ukrajiny v sobotu naznačil aj Putin, pričom sa tiež vyjadril, že by mali rokovať v prvom rade o konflikte.

119 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #Ukrajina #Donecko #Luhansko #Volodymyr Zelenskyj