Srbský prezident Vučič naďalej vylučuje rozhovory s Kosovom

Srbsko nebude pokračovať v zmrazených rozhovoroch so susedným Kosovom ani napriek správam z Berlína, ktoré hovoria v ich prospech. Informovala o tom agentúra APA.

30.04.2019 13:34
debata (8)

Pokračovanie v prerušenom dialógu medzi Belehradom a Prištinou vylúčil v noci na utorok vo vysielaní verejnoprávnej televízie RTS srbský prezident Aleksandar Vučič.

Belehrad v súčasnosti nemá partnera na seriózny a zodpovedný dialóg, povedal Vučič po konferencii o západnom Balkáne v Berlíne. „Srbsko nemôže byť vydierané, musí ísť o rozhovor, a nie zoznam prianí,“ povedal srbský prezident, ktorý často Kosovo obviňuje z neustáleho predkladania nových „želaní“.

Ani podľa srbského ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča neprinieslo stretnutie v Berlíne, pokiaľ ide o obnovenie dialógu medzi Belehradom a Prištinou, „nijaké veľkolepé výsledky“. Dačič označil uznanie Kosova za „nesplniteľnú misiu“.

Summit o západobalkánskych štátoch v Berlíne sa konal po vlaňajšom zlyhaní rozhovorov Srbska a Kosova sprostredkovaných Európskou úniou. Na summite sa okrem zástupcov Srbska a Kosova zúčastnili jeho organizátori – nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron a šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

Jadrom sporu je, že Belehrad odmieta nezávislosť Kosova, južnej provincie Srbska, keďže má pre Srbov veľký historický a kultúrny význam. Kosovo a Srbsko viedli v rokoch 1998–99 krvavú vojnu a Kosovo vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť.

Dialóg pod záštitou Bruselu stroskotal pred niekoľkými mesiacmi, keď rozhovory o prípadných zmenách hranice medzi týmito susedmi vyvolali vlani v lete silný odpor.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Kosovo #Aleksandar Vučič