Naruhito sa stal novým japonským cisárom

Nový japonský cisár Naruhito sa oficiálne ujal chryzantémového trónu a v krajine sa začala nová éra Reiwa. Stalo sa tak o polnoci z utorka na stredu miestneho času (17.00 h SELČ), informuje tlačová agentúra DPA.

30.04.2019 17:46, aktualizované: 18:07
Japonsko, abdikácia, cisár Akihito, Naruhito Foto: ,
Nový japonský cisár Naruhito (vľavo) veďla svojho otca Akihita.
15

Vláda absolvuje v stredu dopoludnia v cisárskom paláci pri príležitosti zasadnutia 59-ročného Naruhita na trón slávnostné stretnutie. Naruhito sa ujal vládnutia po utorkovej abdikácii cisára Akihita, svojho otca. V tejto najstaršej monarchii sveta išlo o prvé odstúpenie cisára za viac než 200 rokov. Naruhito je v poradí 126. japonským cisárom, pripomína tlačová agentúra AFP.

Naruhito formálne „zdedí“ cisárske symboly – starodávny meč a klenoty – na oficiálnej slávnosti, ktorá sa bude konať v stredu o 10.30 h miestneho času (3.30 h SELČ) v cisárskom paláci. Tretia časť cisárskych insígnií – zrkadlo – nikdy neopúšťa palác. Naruhito študoval v anglickom Oxforde a za manželku má 55-ročnú Masako.

Akihito (85) na abdikačnom rituáli v cisárskom paláci uviedol, že 30 rokov si plnil svoje panovnícke povinnosti s „hlbokým rešpektom a láskou k ľuďom“. „Bolo to veľké požehnanie,“ uviedol v krátkom prejave. Srdečne tiež poďakoval Japoncom, ktorí ho akceptovali a podporovali ako symbol štátu.

Premiér Šinzó Abe poďakoval Akihitovi, že si „plnil povinnosti ako symbol Japonska“ a ocenil cisársky pár, že dával japonskému ľudu „odvahu a nádej“.

Japonský parlament 9. júna 2017 vyplnil želanie cisára Akihita a schválil návrh zákona umožňujúci monarchovi abdikovať. Zákon o abdikácii platí len pre Akihita a nasledovníkom neumožní, aby jeho príklad nasledovali.

Akihito naznačil túžbu odstúpiť v roku 2016 a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol obavy, že mu vysoký vek bude brániť pri plnení oficiálnych povinností.

Akihito sa 26. apríla posledný raz objavil na verejnosti, keď sa v Tokiu zúčastnil na udeľovaní environmentálnych cien Midori. Išlo o panovníkovu poslednú oficiálnu povinnosť mimo cisárskeho paláca.

Japonsko začiatkom apríla zverejnilo názov novej cisárskej éry, ktorá sa začne v máji. Nová éra sa bude volať Reiwa, čo znamená „poriadok a harmónia“. Akihitova éra – Heisei – sa začala jeho nástupom na trón v roku 1989.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
15 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #cisár Naruhito