Írsko vyhlásilo stav klimatickej núdze, Mexiko zakázalo plastové výrobky

Írsky parlament vyhlásil vo štvrtok večer v krajine stav klimatickej núdze. Írsko sa tak po Británii stalo druhou krajinou na svete, ktorá pristúpila k takémuto kroku. Píše o tom agentúra AFP.

10.05.2019 11:35
debata (18)

Dodatok k správe parlamentu, v ktorom je vyhlásený „stav klimatickej núdze“, zároveň poslancov vyzýva, „aby preskúmali možnosti, ako (vláda) môže zlepšiť svoju reakciu na stratu biodiverzity“.

Líder írskej Strany zelených Eamon Ryan, ktorý dodatok inicioval, označil toto rozhodnutie parlamentu za „historické“.

Mladá švédska aktivistka a bojovníčka proti klimatickým zmenám Greta Thunbergová vyzvala aj ostatné krajiny, aby sa pripojili k tejto iniciatíve.

„Skvelé správy z Írska! Kto bude ďalší?“ napísala 16-ročná Švédka na svojom Twitteri.

Britský parlament vyhlásil ešte 1. mája ako vôbec prvý na svete stav klimatickej núdze, ktorý má umožniť prijatie opatrení proti zmene klímy.

Vyhlásenie stavu núdze v Británii má len symbolický charakter a nebude mať priame dôsledky na politiku britskej vlády. Opatrenie bolo schválené po 11-dňových klimatických protestoch, v rámci ktorých sa aktivisti pokúšali blokovať frekventované lokality v centre Londýna.

V metropole Mexika zakázali plastové výrobky

Poslanci mexického hlavného mesta sa k boju pridali tiež. Prijali zákon o zákaze plastových tašiek, plastového riadu a iných plastových predmetov na jedno použitie. Do platnosti by mal vstúpiť koncom roku 2020, píše v piatok agentúra AP.

Metropola Mexiko s deviatimi miliónmi obyvateľov a ďalšími 11 miliónmi žijúcimi v priľahlých oblastiach je známa bohatou kultúrou pouličných stravovacích zariadení. Obchodníci teraz budú mať viac ako rok, aby prešli na biodegradovateľné výrobky.

Zákaz plastových tašiek v Mexiku nadobudne účinnosť v decembri 2020, po ňom by v januári 2021 mal nasledovať zákon o zákaze plastových slamiek, riadov, balónov a iných produktov na jedno použitie.

Podľa štvrtkového vyhlásenia poslancov je toto opatrenie nevyhnutné, aby motivovalo podniky k prechodu na ekologickejšie výrobky a aby sa tak znížilo množstvo odpadu, ktoré mesto produkuje.

Vo vyhlásení mestského zastupiteľstva sa o pokutách za nedodržiavanie zmieneného zákona nehovorí, dodala AP.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatická zmena #plasty #plastové tašky