V Číne obžalovali bývalého prezidenta Interpolu z prijímania úplatkov

Čínska prokuratúra v piatok obžalovala bývalého prezidenta medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-weja z prijímania úplatkov, píše agentúra AP.

10.05.2019 13:41
Čína, Interpol, Meng Chung-wej Foto: ,
Bývalý prezident Interpolu Meng Chung-wej.
debata (1)

Prokuratúra v meste Tchien-ťin na severovýchode krajiny vo vyhlásení uviedla, že Meng zneužíval svoju funkciu námestníka čínskeho ministra verejnej bezpečnosti, ako aj pozíciu náčelníka námornej polície na to, aby „nelegálne nadobúdal hotovosť a majetok výmenou za rôzne protislužby“. Takto získané sumy boli podľa vyhlásenia „mimoriadne vysoké“.

Meng sa funkcie prezidenta Interpolu, ktorú zastával ako vôbec prvý Číňan, ujal v novembri 2016. V Číne zároveň zastával funkciu námestníka ministra verejnej bezpečnosti. V posledných rokoch žil vo francúzskom Lyone spoločne s manželkou a dvoma deťmi.

O Menga sa začali zaujímať svetové médiá po tom, ako jeho manželka koncom septembra 2018 nahlásila, že je nezvestný. Po vycestovaní do Číny sa jej totiž neozval a ani samotný Interpol spočiatku nedokázal uviesť, kde sa Meng nachádza.

Interpol následne dostal Mengovu okamžitú rezignáciu na post prezidenta tejto organizácie. Čínske úrady oznámili, že čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalšie porušenia zákona. V marci Menga vylúčili z vládnucej komunistickej strany a jeho prípad odovzdali prokuratúre, čo v Číne spravidla vedie k obžalobe a odsúdeniu, upozornila vtedy agentúra DPA.

Stranícka disciplinárna komisia uviedla, že Meng „zneužíval svoje postavenie a moc na osobné výhody“, utrácal štátne peniaze, aby financoval „výstredný životný štýl svojej rodiny“ a pohŕdal zásadami strany.

Agentúra AP v tejto súvislosti upozorňuje na to, že Meng mohol v skutočnosti stratiť priazeň čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čínsky líder začal rozsiahlu kampaň tvrdých zákrokov proti pohlavárom podozrivým z korupcie a z nedostatku lojality.

Mnohí analytici však podľa AP tvrdia, že cieľom čínskeho prezidenta je v skutočnosti posilňovanie vlastnej pozície v strane prostredníctvom cielenej a účelovej likvidácie potenciálnych rivalov v boji o vplyv.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Interpol #meng chung-wej