Ukrajina na súde v Hamburgu vyzvala na okamžité prepustenie námorníkov

Ukrajina v piatok vyzvala na okamžité prepustenie svojich 24 námorníkov zadržiavaných v Rusku od novembra minulého roku po zajatí ich lodí v Kerčskom prielive. Zároveň žiada aj vrátanie svojich troch vojenských plavidiel.

10.05.2019 16:42
Kerčský prieliv Foto:
Kerčský prieliv.
debata (27)

Ako informovala agentúra AFP, Ukrajina s touto žiadosťou vystúpila na pojednávaní Medzinárodného súdu pre námorné právo (ITLOS), ktorý sa v piatok v Hamburgu zaoberal žalobou Ukrajiny voči Rusku za zadržanie ukrajinských námorníkov.

Rusko na pojednávanie nevyslalo žiadneho zástupcu, pretože neuznáva jurisdikciu ITLOS. Ukrajinská strana tento prístup Moskvy označila za poľutovaniahodný.

Incident, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské vojnové lode a ich posádky, sa odohral 25. novembra 2018 v Kerčskom prielive a prispel k ďalšiemu zvýšeniu napätia medzi Kyjevom a Moskvou vyvolaným zmenou kurzu ukrajinskej vlády na prozápadný a konfliktom v Donbase.

Námestníčka ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Olena Zerkalová na súde v Hamburgu vyzvala na okamžité prepustenie ukrajinských námorníkov. Upozornila, že „každý ďalší deň zadržiavania, každé ďalšie vypočúvanie, každé ďalšie súdne pojednávanie len zhoršuje spor medzi stranami“.

Postup Ruska, ktoré námorníkov zadržiava, označila za „ďalší príklad pokračujúceho nerešpektovania medzinárodného práva“ Moskvou. Ukrajina sa podľa nej od okamihu ich zadržania snažila túto záležitosť urcýhlene vyriešiť, pričom dodala, že Kyjev dal Moskve príležitosť na vyriešenie problému diplomatickou cestou.

Rusko tvrdí, že Ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode chceli len preplávať cez Kerčský prieliv z Čierneho do Azovského mora.

Ukrajinským námorníkom hrozí v Rusku šesť rokov väzenia za ilegálne prekročenie ruských hraníc. Kritici Kremľa podozrievajú Rusko, že súdny proces s ukrajinskými námorníkmi bude zinscenovaný.

Zadržanie ukrajinských lodí v Kerčskom prielive bolo najnebezpečnejším priamym stretom medzi bývalými sovietskymi republikami, ktorých vzťahy sú napäté od roku 2014, keď Rusko anektovalo Krymský polostrov a podporovalo protivládne hnutie na východnej Ukrajine. Ozbrojený konflikt, ktorý v Donbase vypukol, si doteraz vyžiadal viac ako 10.000 obetí.

27 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Kerčský prieliv