Inaugurácia Volodymyra Zelenského za prezidenta Ukrajiny bude 20. mája

Ukrajinský parlament vo štvrtok rozhodol, že jeho slávnostné zasadnutie, na ktorom bude Volodymyr Zelenskyj uvedený do úradu prezidenta, sa uskutoční 20. mája.

16.05.2019 11:29 , aktualizované: 13:13
volodymyr zelenskyj, ukrajina, voľby, prezident Foto: ,
Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata (17)

Ako informovala agentúra Ukrinform, za návrh tohto uznesenia hlasovalo 315 poslancov.

Slávnostné zasadnutie, na ktorom Zelenskyj zloží prezidentský sľub, sa začne o 10.00 h miestneho času.

V parlamente bolo zaregistrovaných osem návrhov uznesení o termíne konania inaugurácie, konkrétne 17., 19., 20., 26. alebo 28. mája či 1. júna.

Samotný Zelenskyj trval na tom, aby sa jeho inaugurácia konala 19. mája. Rad politických a verejných činiteľov sa však vyslovil proti, pretože v tento deň si na Ukrajine pripomínajú Deň pamiatky obetí politických represálií.

Zelenskyj bol za prezidenta Ukrajiny zvolený v druhom kole volieb, ktoré sa konalo 21. apríla. Kým Zelenskyj získal 73,22 percenta hlasov, jeho súperovi úradujúcej hlave štátu Petrovi Porošenkovi svoj hlas odovzdalo 24,45 percenta voličov.

Zelenskyj nad Porošenkom výrazne viedol už v prvom kole volieb konanom 31. marca, v ktorom však ani jeden z celkove 39 kandidátov nezískal podporu viac ako polovice zúčastnených voličov, a tak sa muselo o novom prezidentovi rozhodnúť až v druhom kole.

Moskva pozvaná nie je

Moskva nedostala pozvánku na inauguráciu Zelenského. Uviedol to vo štvrtok v Moskve hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy Peskov dodal, že nevie, či Vladimir Putin bude Zelenskému blahoželať. „Prezident sa rozhodne,“ povedal Putinov hovorca.

Krátko po druhom kole prezidentských volieb na Ukrajine Peskov pred novinármi vyhlásil, že Putin zatiaľ neplánuje zablahoželať Volodymyrovi Zelenskému k jeho víťazstvu. Poukázal vtedy aj na to, že oficiálne výsledky volieb na Ukrajine ešte ani neboli oznámené. Putin to však neurobil ani 30. apríla, keď ukrajinská ústredná volebná komisia vyhlásila Zelenského za víťaza volieb.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #inaugurácia #Volodymyr Zelenskyj