„Spolu rastieme. Spolu sa nám darí. Spolu budujeme silnú a inkluzívnu Indiu. India opäť vyhrá!“ napísal Módí na Twitteri.
Väčšina tzv. exit pollov, teda preferencií, ktoré voliči uviedli po vyjdení z hlasovacej miestnosti, prisudzovalo víťazstvo práve Hinduistickej nacionalistickej Indickej ľudovej strane premiéra Naréndru Módího. BJP tak ostane pri moci ďalších päť rokov.
Líder opozície Gándhí priznal porážku aj vo svojej rodinnej bašte
Rahúl Gándhí, ktorý je lídrom najväčšej indickej opozičnej strany – Indického národného kongresu (Indian National Congress – INC) -, vo štvrtok priznal stratu mandátu vo volebnom obvode, ktorý bol tradičnou baštou jeho rodiny.
„Smriti Iraniová zvíťazila v Amethi a ja jej k tomu gratulujem. Obyvatelia Amethi (jej) dali mandát,“ vyhlásil Gándhí počas tlačovej konferencii v reakcii na víťazstvo političky z vládnej BJP vo volebnom okrese v severoindickom štáte Uttarpradéš, píše AFP.
Ako však v tejto súvislosti upozorňuje agentúra AP, kandidát sa môže podľa indických zákonov o priazeň voličov uchádzať vo viac než len v jednom volebnom okrsku. Gándhí momentálne vedie o viac ako 400 000 hlasov vo volebnom okrsku v juhoindickom štáte Kérala.
Rahúl Gándhí je potomok mocnej dynastie Nehrú-Gándhíovcov, ktorá v indickej politike dominovala od konca 40. rokov.
V predchádzajúcich parlamentných voľbách, ktoré sa v Indii konali v roku 2014 dovtedy vládnuca INC získala kvôli korupčným škandálom len 44 miest.
Agentúra AP doplnila, že šesťtýždňové voľby boli najväčším demokratickým hlasovaním na svete. Voľby možno taktiež považovať za referendum o doterajšom pôsobení vlády premiéra Módiho a jeho hospodárskych reforiem.
V dolnej komore indického parlamentu zasadá 543 volených zástupcov. Politická strana či koalícia preto na získanie väčšiny potrebuje obsadiť prinajmenšom 272 poslaneckých kresiel.
Na celonárodnej úrovni by hinduistická a nacionalistická BJP premiéra Naréndru Módího mala podľa predbežných výsledkov získať až 299 z 543 kresiel v dolnej komore indického parlamentu, zatiaľ čo INC by mal obsadiť len 50 postov.
Vo voľbách, ktoré sa z logistických a bezpečnostných dôvodov konali v siedmich fázach, bolo oprávnených hlasovať približne 900 miliónov voličov. O ich priazeň sa uchádzali tisíce strán.