Agentúra Reuters pripomína, že Washington odstúpil minulý rok od medzinárodnej jadrovej dohody s Teheránom a sprísňuje sankcie s cieľom priškrtiť ekonomiku Iránu znemožnením predaja jeho surovej ropy.
„Verím, že Irán by chcel viesť rozhovory – a ak chcú viesť rozhovory oni, my ich chceme viesť tiež,“ povedal v pondelok Trump.
Músaví v reakcii na Trumpove vyjadrenia v utorok uviedol: „V súčasnosti nevidíme možnosť rokovaní s Amerikou“. Dodal, že Irán nevenuje pozornosť slovám, ale za dôležitú pokladá „zmenu prístupu a správania“.
Trump tiež povedal, že Spojené štáty sa nesnažia o dosiahnutie zmeny režimu v Iráne, ale o to, aby nemal jadrové zbrane. Podľa neho USA dosiahnu s Teheránom dohodu a počas svojej návštevy Japonska potvrdil záujem Spojených štátov o rokovania.
Iránsky viceprezident Eshák Džahángírí v utorok uviedol, že jeho krajina nemôže vyvíjať jadrové zbrane, keďže to zakázal iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí.
Napätie medzi Iránom a USA sa zvýšilo po tom, ako Spojené štáty oznámili vyslanie ďalších 1500 vojakov na Blízky východ. Washington tvrdí, že týmito posilami – ohlásenými po nedávnom vyslaní vojnových lodí, bombardérov a systému protiraketovej obrany do oblasti okolo Perzského zálivu – reaguje na útoky schválené najvyšším vedením Iránu.