Švédsky súd zamietol žiadosť o uvalenie väzby na Assangea

Okresný súd vo švédskej Uppsale v pondelok odmietol žiadosť o uvalenie väzby na zakladateľa platformy WikiLeaks Juliana Assangea, ktorá súvisela s prípadom znásilnenia v roku 2010.

03.06.2019 15:12 , aktualizované: 16:58
julian asssange Foto: ,
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange zachytený pri odchode z policajnej stanice v Londýne.
debata (18)

Žiadosť o uvalenie väzby v neprítomnosti podala na Assangea švédska prokuratúra ešte 20. mája.

Zástupkyňa prokuratúry Eva-Marie Perssonová sa svojho času pred novinármi vyjadrila, že ak by okresný súd vyhovel žiadosti o uvalenie väzby na Assangea, začalo by sa konanie vo veci vydania európskeho zatykača spojené so žiadosťou o jeho vydanie do Švédska.

Švédska prokuratúra v polovici mája znovu otvorili predbežné vyšetrovanie Assangea v prípade údajného znásilnenia. Zo sexuálnych trestných činov ho obvinili dve ženy po jeho návšteve krajiny v roku 2010, on však ich tvrdenia popiera.

O znovuotvorenie vyšetrovania požiadala právna zástupkyňa ženy, ktorá tvrdí, že ju Assange znásilnil počas svojej návštevy Švédska v roku 2010.

Žiadosť bola podaná 11. apríla, teda v deň, keď britská polícia tohto 47-ročného Austrálčana zatkla v budove ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval sedem rokov. V súčasnosti sa nachádza vo väzení v Londýne, kde si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Assange sa na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne skrýval od júna 2012, a to práve pre obavy z vydania do Švédska alebo do Spojených štátov.

Vyšetrovanie obvinení voči Assangeovi vo Švédsku pozastavili v čase, keď sa ukrýval na ekvádorskej ambasáde v Londýne. V kauze troch prípadov údajného sexuálneho útoku už vypršala premlčacia lehota, v aktuálne kauze, ktorej sa týka pondelňajšie oznámenie švédskej prokuratúry, sa tak stane až v auguste 2020.

Zakladateľ WikiLeaks obvinenia, ktoré voči nemu pôvodne vzniesli dve Švédky, odmieta a označuje ich za politicky motivované. Tvrdí, že mal s oboma ženami len konsenzuálny pohlavný styk.

WikiLeaks je nezisková mediálna organizácia, ktorá na rovnomennej webovej stránke zverejňuje utajované dokumenty, uniknuté tajné správy a médiá z anonymných zdrojov.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Wikileaks #Švédsko #Julian Assange