Sudánska armáda zakročila proti demonštrantom, hlásia najmenej 13 mŕtvych

Sudánske bezpečnostné sily zaútočili v pondelok na tábor demonštrantov v hlavnom meste Chartúm. Tábor obkľúčili, počuť bolo streľbu z automatických zbraní a výbuchy, z oblasti stúpal dym, informovali svedkovia a samotní protestujúci. Vojaci podpaľovali stany demonštrantov a zatýkali ľudí, ktorí sa snažili z miesta utiecť. Blokovali tiež cesty k miestu protestov a civilistom nedovolili vyjsť do ulíc. Organizátori protestov uvádzajú najmenej 13 mŕtvych a niekoľko stoviek zranených.

03.06.2019 16:02
Sudán / armáda / protest / zásah / Foto: ,
Demonštrant má omotanú okolo tela sudánsku vlajku a ukazuje znak víťazstva pred horacimi pneumatikami v blízkosti sídla armády v sudánskom hlavnom meste Chartúm 3. júna 2019.
debata

Krok armády prichádza po niekoľkotýždňovej patovej situácii, keď demonštranti žiadali rýchly prechod na civilnú vládu po aprílovom zvrhnutí dlhoročného prezidenta Umara al-Bašíra.

Demonštranti po pondelkovom útoku oznámili pozastavenie rozhovorov s armádou o vytvorení prechodnej vlády. Ich lídri vyzvali na otvorený generálny štrajk a občiansku neposlušnosť.

Naliehajú tiež na medzinárodné spoločenstvo, aby „prevrat v krajine neuznalo“. Hlavná opozičná strana Umma vyzvala ľudí, aby v metropole Chartúm a celej krajine vytvorili ďalšie miesta protestov.

Zákrok armády odsúdili už veľvyslanectvá Spojených štátov amerických a Veľkej Británie v Sudáne. Na upokojenie situácie vyzvali tiež Nemecko a Egypt.

Desaťtisíce demonštrantov sa od 6. apríla zdržiavalo pred armádnym veliteľstvom v Chartúme, epicentrom sudánskeho povstania, ktoré viedlo k zvrhnutiu al-Bašíra. Sľúbili zostať v uliciach, pretože podľa nich zmena nebola dostatočná. Lídri demonštrantov a predstavitelia armády rokovali o vytvorení prechodnej vlády.

Protestujúci vyzývajú na „obmedzené vojenské zastúpenie“ v suverénnej rade, ktorá by viedla krajinu trojročným obdobím prechodu k civilnej vláde. Obe strany sú rozdelené v otázke vytvorenia a vedenia takejto rady, keďže sa vojenskí generáli odmietajú vzdať moci.

Armáda zvrhla al-Bašíra 11. apríla po štyroch mesiacoch protestov proti jeho 30-ročnej vláde, ktorú sprevádzali ozbrojené konflikty, občianska vojna a korupcia. Al-Bašír okrem toho čelí na Medzinárodnom trestnom súde (International Criminal Court – ICC) obvineniam z genocídy a vojnových zločinov v západosudánskom regióne Dárfúr. Vojenská rada, ktorá v krajine prevzala moc, al-Bašíra zatkla a uväznila.

debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #Sudán #násilnosti #Chartúm