V Nemecku schválili zákon uľahčujúci vyhostenie neúspešných žiadateľov o azyl

Nemecký parlament v piatok schválil zákon, ktorý má uľahčiť vyhostenie neúspešných žiadateľov o azyl z krajiny. Informovala o tom agentúra DPA. Migranti, ktorých žiadosť o azyl bola zamietnutá, sa takto po novom ťažšie vyhnú vyhosteniu, ktoré im úrady nariadili.

07.06.2019 16:23
debata (7)

Za zákon hlasovalo v parlamente 372 poslancov, 159 bolo proti a 111 sa zdržalo.

Minister vnútra Horst Seehofer z Kresťanskoso­ciálnej únie (CSU) pred hlasovaním v Spolkovom sneme vyhlásil: „Povinnosť opustiť krajinu musí znamenať, že k opusteniu krajiny aj skutočne dôjde.“

Nové pravidlá umožňujú, aby migrantov zadržiavali v bežných väzniciach.

Agentúra DPA vysvetľuje, že Únii CDU/CSU a SPD ide v podstate o to, aby rozšírila právomoci polície a cudzineckých úradov. Tým chcú dosiahnuť, aby sa menej deportácií končilo zlyhaním.

Zamietnutým žiadateľom o azyl by okrem iného mali hroziť sankcie za to, že uvedú falošnú identitu, ako i za zámerné marenie zaobstarania si cestovných dokladov.

Poslanci Únie, SPD a Alternatívy pre Nemecko (AfD) schválili i predĺženie nariadenia, ktoré utečencov zaväzuje žiť na konkrétnom určenom mieste. Cieľom integračného zákona je zabrániť tomu, aby vznikali mestské štvrte, v ktorých žijú takmer výlučne migranti.

Opozičné strany, vrátane Ľavice a zelených, obvinili koaličných sociálnych demokratov (SPD) z toho, že zákon podporili na základe mocenských kalkulov v rozpore s vlastnými zásadami. Členka strany zelených Filiz Polatová vyhlásila, že nastal „čierny deň pre demokraciu“.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #azylová politika #schválenie zákona