Prezident Zelenskyj obhajoval rozpustenie parlamentu na Ústavnom súde

11.06.2019 16:25, aktualizované: 17:48
volodymyr zelenskyj, ukrajina, voľby, prezident
Volodymyr Zelenskyj Autor: ,

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obhajoval v utorok na Ústavnom súde svoje rozhodnutie rozpustiť parlament a vypísať predčasné voľby. Informovala o tom agentúra AFP.

„Naše stanovisko je z právneho hľadiska nesporné a bezúhonné,“ vyhlásil Zelenskyj pred súdom, pričom vyjadril presvedčenie, že súd príjme spravodlivé rozhodnutie, ktoré jeho tím „nezahanbí“.

Ukrajinský prezident v tejto súvislosti tiež zdôraznil, že Ukrajinci „nemajú žiadnu dôveru v parlament“.

Súd by mal v tejto veci podľa predstaviteľov Zelenského tímu rozhodnúť do 29. júna.

Ako píše AFP, Zelenskyj bol zvolený na pozadí rastúceho rozčarovania ukrajinského elektorátu z jeho predchodcu Petra Porošenka. Zelenskyj, bývalý komediant a politický nováčik, pritom čelí odporu zo strany parlamentu, ktorý sa voči nemu stavia z väčšej časti nepriateľsky.

Svoje rozhodnutie rozpustiť parlament oznámil nový prezident ešte 20. mája počas svojej inaugurácie a krátko na to podpísal aj dekrét o rozpustení parlamentu, pričom termín predčasných volieb stanovil na 21. júla.

Po tom, ako niektorí analytici označili dané rozhodnutie za protiústavné, rozhodla sa ho skupina poslancov napadnúť na Ústavnom súde.

Zelenského strana – Sluha národa – by podľa prieskumov verejnej mienky mohla vo voľbách získať viac ako tretinu hlasov, píše AFP.

Rozpustením parlamentu to nekončí

Volodymyr Zelenskyj tento týždeň zbavil funkcie 15 gubernátorov a požiadal parlament o odvolanie generálneho prokurátora Jurija Lucenka. S odvolaním sa na utorňajšie vyhlásenie zástupcu šéfa prezidentskej administratívy Ruslana Riabošapku tom informovali agentúry Reuters a Ukrinform.

„Čo sa týka gubernátorov, dnes prišla prvá časť vládnych návrhov na odvolanie hláv regiónov,“ vyhlásil Riabošapka a dodal, že prezident už odvolal šéfov 15 z 24 oblastí, píše Ukrinform.

V súvislosti s návrhom na odvolanie Lucenka zástupca šéfa prezidentskej administratívy uviedol, že napriek zmenám zákona o prokuratúre, na základe ktorých generálny prokurátor nemusí mať právnické vzdelanie, môže byť podľa iných noriem toho istého zákona na čele prokuratúry aj naďalej „len človek s právnickým vzdelaním“.

Riabošapka dodal, že vzhľadom na charakter svojej služby by generálny prokurátor mal mať nielen právnické vzdelanie, ale aj praktické skúsenosti v danej oblasti.

Zelenského predstaviteľ v parlamente Ruslan Stefančuk ešte minulý týždeň informoval o tom, že prezident tiež opätovne požiadal parlament o odvolanie ministrov zahraničných vecí a obrany – Pavla Klimkina a Stepana Poltoraka -, ako aj šéfa civilnej kontrarozviedky SBU Vasyľa Hrycaka.

Novým šéfom diplomacie by sa podľa agentúry Reuters mal stať Vadim Pristajko, ktorý momentálne zastáva okrem iného aj funkciu ukrajinského vyslanca v NATO.

#parlament #Volodymyr Zelenskyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku