Podnet na zadržanie Golunova mohol prísť z podnikateľského prostredia, tvrdí portál RBK

K zadržaniu ruského investigatívneho novinára Ivana Golunova mohlo dôjsť na podnet niektorého z podnikateľov, ktorých obchodné záujmy ohrozil svojím pátraním. Uviedol to ruský spravodajský portál RBK s odvolaním sa na dva od seba nezávislé zdroje vo vyšetrovacích orgánoch.

12.06.2019 11:54 , aktualizované: 14:09
Ivan Golunov, rusko, novinár Foto: ,
Ruský investigatívny novinár Ivan Golunov.
debata (8)

V rámci vyšetrovania v súvislosti s neoprávneným stíhaním Golunova sa internou previerkou zistí, do akej miery boli do kauzy zapletení policajti z policajného riaditeľstva pre Moskvu-západ. Túto previerku vykoná Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom), informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

Ruský publicista Alexandr Prochanov pre Echo uviedol, že situácia okolo novinára Golunova je zrejme súčasťou boja medzi frakciami v rámci tajnej služby FSB. Upozornil, že takáto závislosť krajiny od predstaviteľov bezpečnostných zložiek je nebezpečná. Podotkol, že podobný stav zavládol vo vtedajšom Sovietskom zväze aj koncom 80. rokov 20. storočia.

Golunova zadržala polícia minulý týždeň v centre Moskvy. Ministerstvo vnútra uviedlo, že novinár mal pri sebe drogy, ktoré sa našli neskôr aj pri prehliadke jeho bytu. Golunov však tvrdil, že všetko bolo zinscenované políciou a že to súvisí s jeho novinárskou prácou. Vyšetrovatelia žiadali, aby súd vzal Golunova do väzby. Aj pod tlakom verejnosti a novinárov však súd poslal novinára do domáceho väzenia, v ktorom mal byť do 7. augusta.

Golunovovo zadržanie vyvolalo veľkú kritiku v Rusku i v zahraničí. Ministerstvo vnútra následne v utorok oznámilo, že všetky obvinenia vznesené voči Golunovovi boli stiahnuté a trestné stíhanie bolo zastavené.

Ruská splnomocnenkyňa pre ľudské práva Tatiana Moskaľkovová v stredu pre Echo Moskvy uviedla, že Golunov má právo na odškodnenie po tom, ako úrady označili jeho zadržanie za neopodstatnené. Moskaľkovová tiež zdôraznila, že je potrebné odstrániť všetky procesné chyby v trestnom konaní.

Denník Novaja gazeta uviedol, že Golunov sa v poslednom čase venoval „pohrebnému priemyslu“, ktorý v Rusku dosahuje ročný obrat okolo 60 miliárd rubľov (820 miliónov eur), ale v jeho tieňovej sfére sa ročne „točí“ do 250 miliárd rubľov (3,4 miliardy eur).

Golunov vo svojom článku konštatoval, že za posledných 30 rokov sa trh s pohrebnými službami v Rusku niekoľkokrát delil medzi zástupcov organizovaného zločinu, predstaviteľov bezpečnostných štruktúr i štát. Aj v dôsledku toho v ruských regiónoch dochádzalo k „excesom“ vrátane konfliktov s použitím strelných zbraní. Novaja gazeta konštatuje, že Golunov svojím pátraním zistil, že kontrola nad pohrebnými službami sa postupne presunula z ľudí blízkych zločineckým štruktúram na osoby spojené so štátom.

Medzi zadržanými na proteste je aj Navaľnyj

Desiatky ľudí zadržala v stredu polícia v Moskve, kde sa okolo poludnia začal úradmi nepovolený pochod na podporu Golunova a proti údajnej beztrestnosti a korupcii orgánov činných v trestnom konaní. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že medzi zadržanými účastníkmi pochodu je aj opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Na pochod prišiel aj šéfredaktor spravodajského portálu Meduza.io, pre ktorý Golunov pracuje, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Novinár Iľja Azar, ktorý bol jedným z organizátorov akcie, na svojom konte na sociálnych sieťach podľa Echa napísal, že polícia ho chcela zadržať už pred začiatkom pochodu. Na zadržanie však nemala príslušné nariadenie, uviedol Azar.

Pochod na podporu Golunova sa v Moskve koná bez povolenia tamojšej radnice. Informovala o tom v stredu rozhlasová stanica Echo Moskvy, podľa ktorej sa organizátorom akcie s úradmi nepodarilo dohodnúť ani na trase pochodu, ani na bezpečnostných opatreniach.

Jeden z iniciátorov pochodu, novinár Jevgenij Berg, na svojej stránke napísal, že sa vzdáva úlohy organizátora, ale napriek tomu v stredu na poludnie príde k stanici metra Čistyje prudy, kde sa mal pochod k budove mestskej správy ministerstva vnútra na ulici Petrovka začať. Jeho účastníci budú žiadať potrestanie vinníkov v kauze Ivana Golunova.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #novinár #ivan golunov