Izraelské letectvo podniklo nálety na bunkre hnutia Hamas

13.06.2019 09:20

Izraelské lietadlá podnikli vo štvrtok nálet na bunkre na základni palestínskeho militantného hnutia Hamas v Gaze. Išlo o odvetu za vypálenie rakety z palestínskeho územia, prvý takýto útok voči Izraelu od mája, keď v danej oblasti došlo k dva dni trvajúcej eskalácii násilia.

Izraelské vojenské zdroje vo vyhlásení uviedli, že izraelské lietadlá útočili na podzemnú infraštruktúru na základni Hamasu na juhu pásma Gazy. Ešte predtým izraelská protiletecká obrana zneškodnila raketu vypálenú z palestínskeho územia smerom na juh Izraela.

Izrael okrem toho v stredu večer až do odvolania zakázal vstup do rybolovnej zóny vyhradenej pre palestínskych rybárov. Stalo sa tak v reakcii na to, že z palestínskeho územia boli smerom do Izraela vypustené ďalšie zápalné balóny a šarkany, ktoré po dopade na zem podpaľujú lesné porasty alebo úrodu. Hovorca izraelských hasičov informoval, že len v utorok bolo takto v Izraeli spôsobených sedem lesných požiarov.

Ako poznamenala agentúra AFP, izraelský úrad pri ministerstve obrany, ktorý koordinuje aktivity Izraela na palestínskych územiach (COGAT), predtým zredukoval palestínsku rybolovnú zónu z desiatich na šesť námorných míľ od palestínskeho pobrežia. Minulý týždeň pritom hranicu rybolovnej zóny posunul z 15 námorných míľ na desať.

#Izrael #Palestína #Hamas #pásmo gazy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku