Komunisti Ruska chcú žalovať tvorcov seriálu Černobyľ

Politická strana Komunisti Ruska žiada od ruských úradov, aby obmedzili možnosti sledovať americký televízny seriál Černobyľ. Ako dôvod uviedli, že tragické udalosti z roku 1986 sa pre televíznu spoločnosť HBO stali "nástrojom ideologickej manipulácie", ktorý má skompromitovať sovietsku vládu a sovietsky ľud a démonizovať ich obraz.

13.06.2019 13:23
seriál černobyľ, černobyľ, Foto:
Mrazivý vizuál. Černobyľ púta pozornosť desivými pohľadmi na výbuch jadrového reaktora. Divák sa "dostane" na miesta, ktoré nikdy neuvidí.
debata (58)

Ako vo štvrtok informovala agentúra Interfax, Komunisti Ruska uznávajú, že „chronológia udalostí seriálu a jeho kľúčové momenty väčšinou zodpovedajú realite“. Sú však tiež presvedčení, že „motivácia, konanie samotných hrdinov, podriadenosť vzťahov v inštitúciách a kolektívoch, morálna klíma v sovietskej spoločnosti sú príkladom absolútnej lži“.

Komunisti Ruska preto žiadajú Federálnu službu pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológii a masmédií (Roskomnadzor), aby zablokovala prístup k seriálu na všetkých kanáloch a platformách.

Žiadajú tiež, aby sa proti režisérovi, scenáristovi a producentovi seriálu začalo v Rusku trestné stíhanie pre podozrenie z hanobenia.

Agentúra Interfax pripomenula, že ruský minister kultúry Vladimir Medinskij seriál Černobyľ veľmi ocenil. „Bol vyrobený majstrovsky. (…) Vo všeobecnosti bol vyrobený s veľkou úctou k obyčajným ľuďom,“ povedal minister.

„Hodnotenie môjho otca, ktorý bol likvidátorom (následkov havárie) prakticky od prvého dňa, bolo pre mňa veľmi dôležité. Otec povedal: Áno, v globále to bolo práve tak,“ dodal Medinskij.

V seriáli sú však podľa neho aj nepresnosti. Dodal, že i kritici majú na seriál rôzne názory.

„Niekto v ňom vidí urážku pamiatky sovietskeho systému, inému sa páči. Pravdou je, že je to komplikovaná vec. Ale je to urobené zaujímavo a s láskou k prostým ľuďom,“ zdôraznil šéf rezortu kultúry.

Päťdielny seriál Černobyľ bol nakrútený v koprodukcii spoločností HBO a Sky. Rekonštruuje príbeh o jadrovej havárii z roku 1986, jednej z najhorších katastrof v histórii spôsobených človekom. Vypovedá aj o obete, ktorú záchranári priniesli pre záchranu Európy pred dôsledkami havárie.

Seriál dostal v internetových databázach bezprecedentne vysoké hodnotenie divákov, pričom v rebríčkoch predbehol aj poslednú sezónu Hry o tróny.

58 debata chyba
Viac na túto tému: #seriál Černobyľ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy