„Ako celok tieto nevyprovokované útoky predstavujú jasnú hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Je to očividný útok na slobodu plavby a neprijateľná kampaň Iránu na eskaláciu napätia,“ uviedol Pompeo a dodal, že terčom boli „nevinní civilisti“.
„Irán by mal používať diplomaciu, nie teror, krviprelievanie a vydieranie. Spojené štáty budú brániť svoje sily, záujmy a stáť za svojimi partnermi a spojencami, aby ochránili globálny obchod a regionálnu stabilitu,“ dodal šéf americkej diplomacie.
K incidentu, už druhému na tejto strategickej námornej trase za niekoľko týždňov, došlo práve v čase stupňujúceho sa napätia medzi Teheránom a Washingtonom, ktorý z májových útokov na tankery obviňuje Irán.
O situácii bol informovaný aj americký prezident Donald Trump. „Prezident bol informovaný o útoku na lode v Ománskom zálive. Vláda Spojených štátov poskytuje pomoc a bude pokračovať v hodnotení situácie,“ uviedla podľa AFP hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.
Situáciou v Perzskom zálive sa na žiadosť USA bude zaoberať i Bezpečnostná rada OSN.
EÚ vyzvala na zdržanlivosť po incidente v Ománskom zálive
Európska únia vyzvala vo štvrtok na „mimoriadnu zdržanlivosť“ s cieľom vyhnúť sa eskalácii po tom, ako sa dva tankery stali zrejme terčmi útokov v Ománskom zálive. Ich posádky museli evakuovať, pripomenula agentúra AFP.
Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky zahraničnej politiky EÚ Federicy Mogheriniovej, uviedla, že Únia stále zbiera informácie o štvrtkovom incidente, ktorého súčasťou boli Nórskom a Japonskom vlastnené tankery.
Iránska tlačová agentúra IRNA informovala, že iránske námorné sily zachránili 44 členov posádok oboch tankerov, na ktorých po „nehode“ v Ománskom zálive vypukol požiar.
Námorníkov previezli do iránskeho prístavu v provincii Hormuzgán. Irán tiež vyjadril „znepokojenie“ nad „podozrivými“ incidentmi tankerov, ku ktorým došlo v čase návštevy japonského premiéra Šinzóa Abeho v Teheráne. Jeho zámerom bolo práve zmiernenie eskalujúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Iránom a sprostredkovanie dialógu medzi nimi.
Japonské ministerstvo obchodu uviedlo, že dva tankery, ktoré sa neďaleko Hormuzského prielivu stali vo štvrtok zrejme cieľom útoku, majú náklad „súvisiaci s Japonskom“.
Jedno plavidlo identifikovali ako tanker Front Altair, plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov a prevážajúci naftu. Druhým plavidlom je tanker Kokuka Courageous, pod vlajkou Panamy s nákladom metanolu, pričom podľa regionálnych médií došlo na oboch lodiach k explóziám a požiarom.
Kokuka Courageous má poškodený pravý bok. Jeden z členov posádky utrpel ľahké zranenie, informovala spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement so sídlom v Singapure, vlastniaca toto plavidlo. Potopenie lode, ktorú prevádzkuje japonská firma, nehrozí.
Hovorca taiwanskej štátnej ropnej rafinérie CPC CORP, ktorá si prenajíma loď Front Altair, uviedol, že plavidlo mohlo byť zasiahnuté torpédom. Vlastníkom lode je nórska firma Frontline.
Nórsky námorný úrad podľa agentúry AFP uviedol, že na palube plavidla došlo k trom explóziám, ale nikto neutrpel zranenia. Väčšinu posádky tvorili Rusi, Gruzínci a Filipínci. Loď zachvátil požiar, ale nepotopila sa.
Guterres: Svet si nemôže dovoliť väčšiu konfrontáciu v Perzskom zálive
„Svet si nemôže dovoliť väčšiu konfrontáciu v Perzskom zálive“, vyhlásil vo štvrtok generálny tajomník OSN António Guterres v reakcii na správy, že v Ománskom zálive sa stali zrejme terčmi útokov dva ropné tankery.
Guterres podľa agentúry AFP dôrazne odsúdil „bezpečnostné incidenty“.