Ankara odpovie na akékoľvek sankcie zo strany USA

Turecko uskutoční odvetné opatrenia proti akýmkoľvek možným sankciám zo strany Spojených štátov pre dohodu Ankary s Moskvou o nákupe obranného raketového systému S-400, uviedol turecký minister zahraničných vecí. Mevlüt Cavusoglu pre tureckú štátnu tlačovú agentúru Anadolu v piatok povedal, že Turecko si môže vybrať svoje obranné vybavenie ako "nezávislá a slobodná" krajina.

14.06.2019 17:37
Mevlüt Cavusoglu Foto: ,
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Cavusoglu.
debata (40)

Otázka nákupu ruského raketového systému podráždila už aj tak napäté vzťahy medzi spojencami v rámci Severoatlantickej aliancie.

Washington považuje ruský systém S-400 za hrozbu pre svoje stíhačky F-35 a varoval Ankaru, že ak sa nákupu systému nevzdá, vylúči ju z programu bojových stíhačiek F-35 a proti krajine môže zaviesť sankcie.

Dočasný americký minister obrany Patrick Shanahan poslal svojmu tureckému rezortnému kolegovi minulý týždeň list, v ktorom mu oznámil, že ak Turecko neupustí od plánov nákupu, výcvik tureckých pilotov sa skončí 31. júla a Turecku neumožnia prevziať posledné štyri stíhačky F-35, ktoré si kúpilo.

Turecký minister zahraničia však v reakcii trval na tom, že dohoda o S-400 je už uzavretá. Turecko sa podľa neho neskloní pred ultimátami a nezmení svoje rozhodnutie na základe takýchto listov.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #sankcie #Turecko #Mevlüt Çavuşoglu #S-400