Bývalý prezident Interpolu Meng sa na súde priznal, že prijímal úplatky

Bývalý prezident medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-wej sa vo štvrtok počas súdneho procesu v Číne priznal, že prijal úplatky v hodnote 2,1 milióna dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

20.06.2019 09:43
debata (5)

Meng, ktorý zastával aj pozíciu námestníka čínskeho ministra verejnej bezpečnosti, na pojednávaní „vyjadril ľútosť“, oznámil súd v meste Tchien-ťin na severovýchode krajiny. Dodal, že verdikt bude oznámený vo „zvolenom dátume alebo čase“.

Meng patrí do rozširujúcej sa skupiny predstaviteľov vládnucej komunistickej strany stíhaných v rámci protikorupčnej kampane prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorá podľa kritikov slúži na odstránenie jeho politických nepriateľov.

Funkcie prezidenta Interpolu, ktorú zastával ako vôbec prvý Číňan, sa Meng ujal v novembri 2016. V posledných rokoch žil spoločne s manželkou a dvoma deťmi vo francúzskom Lyone, kde medzinárodná organizácia sídli.

O Menga sa začali zaujímať svetové médiá po tom, ako jeho manželka koncom septembra 2018 nahlásila, že je nezvestný. Po odcestovaní do Číny sa jej totiž neozval a ani samotný Interpol spočiatku nedokázal uviesť, kde sa Meng nachádza.

Interpol následne dostal Mengovu okamžitú rezignáciu na post prezidenta tejto organizácie. Čínske úrady oznámili, že čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalšie porušenia zákona. V marci Menga vylúčili z Komunistickej strany Číny a jeho prípad odovzdali prokuratúre, čo v krajine spravidla vedie k obžalobe a odsúdeniu, upozornila vtedy agentúra DPA.

V máji Mengovej manželke Grace udelili politický azyl vo Francúzsku po tom, ako vyjadrila obavy, že sa ju spolu s jej dvoma deťmi môžu pokúsiť uniesť.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Interpol #úplatkárstvo #meng chung-wej