Stoltenberg: NATO odpovie, ak Rusko nezačne dodržiavať INF

, 25.06.2019 06:49, aktualizované: 12:04

Severoatlantická aliancia chystá spoločnú reakciu v prípade, že Rusko nezačne dodržiavať dohodu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Vyhlásil to dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred rokovaním ministrov obrany aliancie, ktoré sa bude venovať okrem iného napätým vzťahom aliančných krajín s Ruskom. NATO podľa neho bude naďalej preferovať mierové riešenie situácie a nestojí o nové preteky v zbrojení.

„Naša reakcia bude obranná, vyvážená a koordinovaná,“ povedal novinárom v Bruseli Stoltenberg, podľa ktorého bude aliancia schopná prijať určité opatrenia rýchlo, ďalšie budú vyžadovať čas. Konkrétnu podobu jednotlivých krokov však odmietol komentovať. Podľa jeho aprílového vyjadrenia však NATO nemá v úmysle rozmiestniť v Európe jadrové rakety. Špekuluje sa skôr o možnom posilnení súčasných raketových kapacít aliancie na európskom kontinente.

Rusko varovalo pred opakovaním karibskej raketovej krízy z roku 1962

Rozmiestnenie amerických raketových systémov neďaleko hraníc Ruska by mohlo viesť k patovej situácii porovnateľnej s kubánskou raketovou krízou z roku 1962, vyhlásil v pondelok námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, ktorého cituje tlačová agentúra Reuters.

Rusko je veľmi kritické voči plánom USA na rozmiestnenie raketových systémov vo východnej Európe, ako aj voči odstúpeniu Washingtonu od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) z roku 1987.

Kubánska raketová kríza vypukla po tom, ako bývalý Sovietsky zväz odpovedal na rozmiestnenie amerických rakiet v Turecku vyslaním svojich balistických striel na Kubu, čo vyvolalo napätý stav medzi Washingtonom a Moskvou a priviedlo svet na pokraj jadrovej vojny.

Kríza bola upokojená, keď sa sovietske lode smerujúce na Kubu dôsledkom americkej námornej blokády vrátili späť do vlasti. ZSSR zároveň súhlasil, že svoje strely z Kuby stiahne; USA zasa sľúbili, že Kubu nenapadnú a odvezú svoje rakety z Turecka.

„Ak veci zájdu až po súčasné nasadenie týchto pozemných systémov, potom sa situácia neskomplikuje, ale eskaluje až po samý okraj. Mohli by sme sa ocitnúť v situácii, kde nebude raketová kríza pripomínať 80. roky, ale karibskú krízu,“ povedal Riabkov pre miestne médiá.

Ruský prezident Vladimir Putin sa v podobnom duchu vyjadril už vo februári, keď varoval, že Moskva bude reagovať na akékoľvek rozmiestnenie amerických rakiet bližšie k ruským hraniciam recipročnými opatreniami.

Spojené štáty vo februári taktiež ohlásili, že do šiestich mesiacov odstúpia od zmluvy INF, ak Rusko neprestane porušovať túto zmluvu. Moskva akékoľvek pochybenia odmieta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #raketový systém #Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku