Trump je ochotný stretnúť sa s Kimom, podľa KĽDR ide o zaujímavý návrh

29.06.2019 08:09
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Autor: ,

Za "veľmi zaujímavý" označila Severná Kórea sobotňajší návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na schôdzku so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Tvrdí však, že oficiálne návrh zatiaľ nedostala, informovala agentúra AFP.

„Vidíme to ako veľmi zaujímavý návrh, ale v tomto ohľade sme nedostali oficiálny návrh,“ uviedol zástupca severokórejského ministra zahraničných vecí Čchoe Son-huj.

„Zastávam názor, že ak sa summit KĽDR-USA uskutoční na deliacej čiare, ako to plánuje prezident Trump, bude to ďalšia zmysluplná príležitosť na ďalšie prehlbovanie osobných vzťahov medzi oboma lídrami a napredovanie v bilaterálnych vzťahoch,“ dodal Čchoe Son-huj.

Trump v sobotu vyhlásil, že je ochotný stretnúť sa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v demilitarizovanej zóne medzi Južnou Kóreou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR).

Trump počas summitu krajín skupiny G20 v japonskej Osake na Twitteri napísal, že „po niekoľkých veľmi dôležitých stretnutiach vrátane môjho stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom odcestujem z Japonska do Južnej Kórey. Keď tam už budem, tak ak vodca Severnej Kórey Kim bude chcieť, stretnem sa s ním na hranici v demilitarizovanej zóne, len aby som mu potriasol rukou a pozdravil ho“.

Trump odcestuje do juhokórejskej metropoly Soul v sobotu po skončení dvojdňového summitu G20.

Historicky prvý summit lídrov USA a KĽDR sa konal 12. júna 2018 v Singapure. Trump a Kim sa na ňom zaviazali, že sa budú spoločne usilovať o „úplnú denuklearizáciu“, teda odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Odvtedy sa však nedokázali dohodnúť na tom, akými konkrétnymi opatreniami všeobecne formulovaný prísľub naplniť.

Druhý summit Trump-Kim sa konal 27. a 28. februára 2019 vo vietnamskom Hanoji, skončil sa však predčasne a bez dohody. Obaja lídri sa nedokázali dohodnúť na tom, aké kroky by mala KĽDR prijať výmenou za zmiernenie amerických sankcií. Každý pritom pripísal zodpovednosť za neúspech summitu druhej strane.

Po neúspešnej hanojskej schôdzke sa napätie medzi Pchjongjangom a Washingtonom vyostrilo a k oficiálnym rokovaniam medzi nimi odvtedy nedošlo. Nádeje na obnovenie rozhovorov sa podľa AP zvýšili po nedávnej výmene listov a následných komplimentov medzi Trumpom a Kimom. O obsahu listov nie je nič známe.


VIDEO: Pozrite si, ako vyzeralo posledné stretnutie Trumpa a Kima. Schôdzka v Hanoji veľmi úspešná nebola.


VIDEO: Donald Trump a Kim Čong-un odcestovali na konci februára z Hanoja bez dohody. Zrušili aj spoločný obed. Slávnostne prestretý stôl v hoteli Metropole ostal prázdny.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

2 debata
Viac na túto tému: #KĽDR #Kim Čong-un #Donald Trump