Taliansky súd odročil rozhodovanie o vzatí kapitánky lode Sea-Watch 3 do väzby

Nemecká kapitánka záchrannej lode Sea-Watch 3 Carola Racketeová zostáva zatiaľ v domácom väzení. Súd v sicílskom meste Agrigento totiž v pondelok večer odročil rozhodnutie o prípadnom vydaní zatykača na utorok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu organizácie Sea-Watch Rubena Neugebauera. Túto informáciu DPA potvrdil aj Racketeovej právnik Leonardo Marino.

01.07.2019 16:26 , aktualizované: 20:28
Taliansko / Európa / migranti / Foto: ,
Kapitánka lode Sea-Watch 3 Carola Racketová.
debata (16)

Nemecký minister zahraničia vyzval na prepustenie zadržanej kapitánky lode Sea-Watch 3

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval v pondelok talianske orgány na prepustenie kapitánky záchrannej lode Sea-Watch 3, ktorú zadržali po tom, ako v noci na sobotu priviezla bez povolenia 40 migrantov do prístavu na ostrove Lampedusa. Argumentoval, že záchrana migrantov je humanitárny, a nie kriminálny čin. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

„Z nášho pohľadu môže riadny súdny proces vyústiť len do prepustenia Caroly Racketeovej. Taliansku to dám znova jasne najavo,“ povedal Maas na margo prípadu kapitánky lode patriacej nemeckej mimovládnej organizácii Sea-Watch.

Racketeovú (31), ktorá je občiankou Nemecka, mali v pondelok predviesť pred súd v meste Agrigento na Sicílii, aby sa zodpovedala z napomáhania ilegálnej imigrácii a kladenia odporu polícii. Loď Sea-Watch 3, ktorá nedostala povolenie zakotviť v Taliansku, údajne pri vstupe do prístavu na Lampeduse vrazila do policajného člna.

Racketeovej v prípade usvedčenia hrozí najviac desať rokov väzenia.

Maas v pondelok novinárom povedal, že nadviazal kontakt s talianskymi orgánmi, aby ich upozornil, že považuje za „neprijateľné“ kriminalizovať záchranu migrantov v Stredozemnom mori. Spomínaný prípad tiež podľa neho ukázal, že „dohadovanie sa o rozdelení žiadateľov o azyl (v EÚ) je nedôstojné a musí sa skončiť“.

Loď Sea-Watch 3 vyzdvihla 12. júna celkove 53 migrantov pri pobreží Líbye. Talianske orgány neskôr umožnili vstúpiť na územie krajiny 13 osobám, zvyšných 40 však odmietali prijať. V stredu loď vplávala bez povolenia do talianskych vôd i napriek hrozbe vysokej pokuty. Racketeová povedala, že je pripravená ísť do väzenia za to, že migrantov privezie do bezpečia.

Prijatie migrantov z lode Sea-Watch ponúkli Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Luxembursko a Portugalsko. Na podporu organizácie Sea-Watch a kapitánky Racketeovej sa medzitým vyzbieralo viac než milión eur.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Heiko Maas #Sea-Watch 3