Nemecko udelilo Facebooku pokutu dva milióny eur

Nemecký Spolkový úrad pre spravodlivosť (BfJ) udelil v utorok pokutu dva milióny eur sociálnej sieti Facebook za to, že vo svojej polročnej správe o nenávistných prejavoch na svojich stránkach uviedla skreslený obraz o množstve nahláseného nelegálneho obsahu, čím porušila nemecký zákon týkajúci sa transparentnosti na internete. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

02.07.2019 22:05
debata (5)

Na základe nového nariadenia, ktoré platí od 1. januára 2018, majú po nahlásení používateľmi sociálne siete ako Twitter či Facebook 24 hodín na to, aby zo svojich účtov odstránili príspevky nahlásené používateľmi, ktoré otvorene porušujú nemecké zákony. Ak sociálne siete tieto pravidlá nedodržia, hrozí im pokuta až do výšky 50 miliónov eur.

Ich povinnosťou je aj každý polrok zverejňovať správu o tom, ako sa im darí bojovať proti nenávistným prejavom na svojich stránkach.

Podľa platnej nemeckej legislatívy o transparentnosti na internete musia sociálne médiá nahlasovať počet sťažností na nelegálny obsah, ktoré dostali. BfJ rozhodol o tom, že v hodnotiacej správe za obdobie od januára do júna 2018 Facebook uviedol len časť zo všetkých sťažností upozorňujúcich na nelegálny obsah.

Proti rozhodnutiu BfJ sa Facebook môže ešte odvolať.

V správe, ktorú Facebook predložil v roku 2018, sa píše, že v priebehu prvého polroku 2018 dostal 1704 sťažností od 886 ľudí, týkajúcich sa nezákonného obsahu. Z toho bolo vymazaných 362 príspevkov nahlásených 218 používateľmi.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #pokuta #facebook