Výbuch talianskej sopky Stromboli si vyžiadal jednu obeť

Sopka Stromboli ležiaca na rovnomennom ostrove v Tyrhénskom mori neďaleko Sicílie sa dnes prebudila k životu a začala chrliť dym, lávu a kusy horniny. Z vnútra vulkánu sa tiež ozval rad výbuchov, ktoré otriasli celým ostrovom. Vydesení ľudia v panike začali skákať do mora. Informovala o tom agentúra ANSA, podľa ktorej aspoň jeden turista prišiel pri výbuchu o život a ďalší utrpel zranenia.

03.07.2019 20:53
debata (4)
Oblak dymu nad sopkou Stromboli. Foto: SITA/AP, ANSA
Stromboli taliansko sopka erupcia Oblak dymu nad sopkou Stromboli.

Starosta Liparských ostrovov Marco Giorgianni uviedol, že pri explózii zomrel jeden turista, ktorý sa vydal k vrcholu sopky a zrejme ho zasiahli žeravé kamene. Ďalšie človek smerujúci ku kráteru utrpel zranenia. Národnosť obete starosta neuviedol, agentúra APA s odvolaním sa na miestnych záchranárov píše, že pochádzala zo Sicílie.

„Z krátera vychádza obrovský stĺpec hustého dymu,“ popísal agentúre situáciu svedok. Iný uviedol, že nastali „mohutné explózie“, po ktorých sopka začala chrliť dym a ostrov zasypal „dážď“ horúcej horniny, vychrlenej z vulkánu. Novinár a majiteľ obchodu v dedinke Ginsotra uviedol, že „všetci ľudia, ktorí boli v dedine, zhruba sto turistov a stálych obyvateľov, sa buď schovali vo svojich domovoch, alebo naskákali do mora“.

Podľa hasičov kusy horniny na niekoľkých miestach ostrova spôsobili požiare, ľudské príbytky na ostrove však zatiaľ ohrozené nie sú. Hasiči teraz dopravujú na ostrov posily a oheň hasia aj lietadlá zo vzduchu. Pobrežná stráž súčasne chystá evakuáciu tých, ktorí o ňu prejavia záujem.

Stromboli je rovnako ako Etna na Sicílii stále aktívnou sopkou, zároveň je vyhľadávaným turistickým cieľom. Vulkanický ostrov, na ktorom sa nachádza, je súčasťou Liparských ostrovov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #sopka #Stromboli
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy