Zelenskyj navrhuje udeľovať občianstvo zahraničným Ukrajincom

18.07.2019 09:54
Ukrajina / Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Autor: ,

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil rezortu diplomacie vytvoriť mechanizmus, na ktorého základe by bolo možné udeľovať ukrajinské občianstvo etnickým Ukrajincom zo "spriatelených krajín, ktorí sa chcú podieľať na rozvoji svojej historickej vlasti".

Agentúra RIA Novosti pripomenula, že v súčasnosti platné ukrajinské zákony zakazujú dvojaké občianstvo.

Ako vo štvrtok informoval spravodajský web Novaja gazeta, Zelenskyj navrhuje, aby sa ukrajinské občianstvo v zmienených prípadoch udeľovalo v zjednodušenom režime.

Podľa Zelenského bude zjednodušený postup na získanie ukrajinského občianstva k dispozícii aj občanom, ktorí vo svojich krajinách trpia „porušovaním svojich práv a slobôd“.

V článku Novej gazety sa uvádza, že Zelenskyj takto reagoval na predĺženie väzby 24 ukrajinských námorníkov zadržiavaných v Rusku od novembra 2018, keď sa v Kerčskom prielive odohral incident ukrajinských vojenských lodí s ruskou pohraničnou hliadkou.

Druhým dôvodom pre vydanie takéhoto nariadenia bol krok ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v stredu rozšíril udeľovanie ruského občianstva v zjednodušenom konaní na všetkých obyvateľov Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti na Ukrajine.

Putin podpísal koncom apríla dekrét o zjednodušených postupoch udeľovania ruského občianstva obyvateľom „niektorých okresov“ Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti.

Nový dekrét, zverejnený v stredu, však ruší formuláciu „niektorých okresov“ v predchádzajúcom dekréte, vysvetlila agentúra UNIAN.

Zelenského kancelária vydala v súvislosti s Putinovým výnosom vyhlásenie, v ktorom vyjadrila presvedčenie, že „tento (Putinov) krok vytvára ďalšie prekážky na ceste k deeskalácii konfliktu a reintegrácii Donbasu. Ide pritom o záväzok, ku ktorému sa Rusko stále hlási.“

Už pôvodný Putinov výnos ohľadom ruského občianstva označovala Ukrajina „za ďalšie nedodržiavanie noriem medzinárodného práva“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Volodymyr Zelenskyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku