Kosovský premiér Haradinaj odstúpil kvôli podozreniam z vojnových zločinov

Zo svojej funkcie v piatok odstúpil kosovský premiér Ramush Haradinaj. Informovala o tom agentúra AFP.

, 19.07.2019 18:13
Kosovo, Ramush Haradinaj Foto: ,
Kosovský premiér Ramush Haradinaj na archívnej foto z roku 2017.
debata (14)

Haradinaj, ktorý bol počas vojny v Kosove veliteľom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), odstúpil po tom, čo dostal predvolanie Mechanizmu OSN pre medzinárodné trestné tribunály (MICT) v Haagu, pred ktorý má predstúpiť ako podozrivý.

„Dostal som predvolanie mimoriadneho súdu ako podozrivý a ponúkli mi, že tam môžem ísť buď ako premiér, alebo radový občan. Ja som sa rozhodol pre tú druhú možnosť,“ povedal Haradinaj na tlačovej konferencii.

Ide už o druhú Haradinajovu rezignáciu z pozície šéfa kabinetu kvôli pozvánke do Haagu. Prvýkrát podal demisiu v roku 2005, kedy bol obvinený haagskym tribunálom za vojnové zločiny. Súd ho neskôr oslobodil pre nedostatok dôkazov.

Agentúra Beta pripomína, že podľa kosovskej ústavy končí s odstúpením premiéra aj funkčné obdobie parlamentu. Prezident Hashim Thaçi má teraz lehotu 45 dní, aby vypísal predčasné parlamentné voľby.

Počas vojny v Kosove v rokoch 1998–1999, ktorá skončila po tom, čo Severoatlantická aliancia (NATO) bez mandátu OSN náletmi zasiahla v prospech albánskej väčšiny, zahynulo približne 10 000 ľudí a ďalších 1 700 ľudí bolo nezvestných. Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, ktorú Srbsko dodnes neuznalo.

MICT je nástupníckou organizáciou Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY), ktorý ukončil svoju činnosť v decembri 2017.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #demisia #Kosovo #Ramush Haradinaj